Tarnów: Zwiedzanie Ratusza dla głuchoniemych

Tarnowskie Muzeum otwiera się na głuchoniemych. Specjalnie nakręcony film pomoże w zwiedzaniu Ratusza. Przewodnik opisuje obiekty muzealne, wystawy i historię właśnie w języku migowym.

Film powstał dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Pitagoras, które realizuje projekt „Udostępnianie zasobów muzealnych osobom niesłyszącym”. Tarnowskie muzeum zostało wybrane jako jedno z czterech tego typu instytucji w Polsce. Jest to wędrówka po ratuszu. Na co dzień jednak pracuje u nas pani Kinga Smółka, która również zna język migowy, więc jesteśmy także przygotowani na wizytę i oprowadzanie po wystawach w formie bezpośredniej – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie W ten sposób pomysłodawcy chcieli przybliżyć osobom niesłyszącym kulturę, historię i eksponaty prezentowane we wnętrzach muzealnych. Muzea zostały wybrane do udziału w projekcie przez same osoby niesłyszące w plebiscycie. W głosowaniu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, zajęło pierwsze miejsce.

Film jest także dostępny w internecie. Dzięki temu można go również obejrzeć przed zwiedzaniem kolekcji w Tarnowskim Ratuszu. Muzeum Okręgowe wyposażyło Ratusz także w kody QR, dzięki którym można przejść do szczegółowych informacji na temat eksponatów łącząc się z internetem.