Miasto od wielu miesięcy planuje starać się o pokrycie kosztów odwiertów próbnych w programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Aby tak się stało, gmina musi najpierw odzyskać działkę, na której mają znajdować się złoża termalne, a która wciąż jest w zasobach Tarnowskiego Klastera Przemysłowego.
Chodzi o działkę w sąsiedztwie MPEC-u przy ul. Traktorowej.
Jak mówi prezes spółki Robert Wardzała, Klaster czeka na ostateczne operaty ze strony miasta odnośnie wyceny i wielkości działki, która podlegałaby zamianie.
– Pan prezydent upoważnił już zewnętrzną firmę do podjęcia działań dotyczących przygotowania dokumentacji do aplikowania o dofinansowanie. W tej chwili ta firma pracuje, dostała zezwolenie od Klastra na podjęcie prac badawczo – rozpoznawczych tego terenu, który wchodzi w grę odnośnie odwiertu. Firma jest już na miejscu. Z tego powstanie zakres dokumentacji, który będzie potrzebny do aplikowania o te dotację. Firma musi też ocenić, jaki zakres powierzchni jest potrzebny do odwiertów.
Jak dodaje prezes Klastera, miasto zaproponowało spółce w zamian za teren przy Traktorowej działkę w sąsiedztwie Zakładów Mechanicznych.
Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska ma w 100 procentach finansować odwierty próbne samorządom.
Koszt odwiertu to ok. 20 milionów zł.

![Wypadek w Woli Rzędzińskiej. Starszy mężczyzna był reanimowany [AKTUALIZACJA] 2 zdj. ilustracyjne, archiwum RDN](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-zdjecie-scaled-1-350x250.jpg)


![Góra Łyżka ma niesamowitą historię. Naukowcy odkrywają jej tajemnice [ZDJĘCIA] 5 konferencja lyzka](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/konferencja_lyzka-350x250.jpg)
![Zamiast siedzieć w domu, zrobili coś pożytecznego. Młodzież chętnie wzięła udział w Akcji Kilo [ZDJĘCIA] 6 akcja kilo](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/akcja_kilo-350x250.jpg)

![Zderzenie samochodów w Gromniku. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA] 8 fot. 112Tarnow.pl - Tarnowski Portal Ratowniczy](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/599129514_1401106584719258_4352073299233235754_n-350x250.jpg)

![Wypadek w Woli Rzędzińskiej. Starszy mężczyzna był reanimowany [AKTUALIZACJA] 10 zdj. ilustracyjne, archiwum RDN](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-zdjecie-scaled-1-120x86.jpg)


![Zabytek gminy Łukowica odzyskał dawny blask [ZDJĘCIA] 13 źródło: FB Bogdan Łuczkowski](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/dwor_swidnik-120x86.jpg)

