czwartek, 9 października 2025
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Ks. Jan Bartoszek: -Kościół potrzebuje ludzi wybitnie wyróżniających się jakością życia

Jakub Sajdakautor / źródło: Jakub Sajdak
2021/11/06 - 11:11
- RELIGIA
A A
253795566 1731243027265773 683822014220453421 n
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

– Akcja Katolicka powinna stać się elitą katolickiego laikatu w Polsce. Powinna nas prowadzić ku pełni doskonałości, czyli świętości – powiedział ks. dr hab. Jan Bartoszek podczas homilii wygłoszonej w tarnowskiej Katedrze.

Akcja Katolicka z diecezji tarnowskiej spotkała się  po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią. Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej podkreślał, jak wielkim darem dla całego Kościoła jest Akcja Katolicka i jaką wielką odpowiedzialnością.

– Akcja Katolicka powinna być dla nas szkołą formacji, w której będziemy kształtować naszą własną duchowość jako owoc kontemplacji oblicza Chrystusa. Akcja Katolicka powinna nas prowadzić ku takiej pełni doskonałości, czyli świętości. Akcja Katolicka powinna stać się elitą katolickiego laikatu w Polsce. Kościół współczesny potrzebuje elit, czyli ludzi wybitnie wyróżniających się jakością życia moralnego i religijnego w swoich środowiskach.

https://www.rdn.pl/wp-content/uploads/2021/11/6ks.-Bartoszek_kazanie.mp3

Po Mszy św. członkowie stowarzyszenia udali się do Auli św. Jana Pawła II na wspólne obrady.

– Jest to pierwsze spotkanie po dłuższym czasie, kiedy z racji pandemii nie mogliśmy się spotkać. Dzisiejsze spotkanie jest zasadnicze dla naszej przyszłości ze względu na fakt, że wybieramy nowe władze naszego stowarzyszenia. Dla mnie jest to też okazja do złożenia podziękowań obecnemu zarządowi, który kończy swoją, prawie pięcioletnią kadencję – mówił przed spotkaniem Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

https://www.rdn.pl/wp-content/uploads/2021/11/6ks.-Bartoszek_Akcja1.mp3

Pandemia jednak całkowicie nie zatrzymała działalności Akcji Katolickiej, choć, jak mówią jej członkowie, mocno ją ograniczyła.

– Zgodnie z naszym statutem jesteśmy stowarzyszeniem, którego głównym celem jest współpraca z hierarchią kościelną. Kościół w czasie pandemii nie zaprzestał swojej działalności, a zatem działała i Akcja Katolicka. Czasem udało nam się spotkać, ale w reżimie sanitarnym, ponadto staraliśmy się pomagać kapłanom, bo jesteśmy przedłużeniem rąk kapłańskich, do tego organizowaliśmy wystawy, współpracowaliśmy z Asystentem Kościelnym, czy prowadziliśmy działalność charytatywną – mówiła wiceprezes Akcji Katolickiej Bożena Kwitowska.

https://www.rdn.pl/wp-content/uploads/2021/11/6Kwitowska.mp3

Dotychczasowy prezes Akcji Katolickiej Robert Ryba podkreślał, że miniona kadencja to był owocny czas dla stowarzyszenia.

– Przez ostatnie pięć lat  wiele udało się zrobić. Przede wszystkim przyjęliśmy św. Jana Pawła II za naszego patrona. To później pociągnęło za sobą peregrynację relikwii i wizerunku wielkiego papieża, który peregrynował po wszystkich naszych parafialnych oddziałach. Ponadto w ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 25-lecia istnienia i działania Akcji Katolickiej w naszej diecezji. Dodatkowo przy Akcji Katolickiej powstał Uniwersytet Nauczania Społecznego im. Jana Pawła II. Były też inne wydarzenia takie jak spotkania, czy pielgrzymki.  

https://www.rdn.pl/wp-content/uploads/2021/11/6Rybak.mp3

Akcja Katolicka to ruch katolików świeckich, zmierzający do większego nasycenia życia publicznego wartościami chrześcijańskimi. W diecezji tarnowskiej liczy 200 parafialnych oddziałów, a także blisko 2 500 członków oraz 1 500 członków wspierających.

 

Tagi: ks. Jan BartoszekDiecezja tarnowskaspotkanieAkcja KatolickaBożena KwitowskaAkcja Katolicka diecezji tarnowskiejRobert Rybak
Poprzedni

W Tarnowie powstał sklep socjalny. Kto będzie mógł zrobić w nim zakupy?

Następny

Rozwiązywanie konfliktów

ZOBACZ RÓWNIEŻ

stopklatka z filmu / Rafael Film
RELIGIA

’Beczka. Bierzemy odpowiedzialność’ – film o legendarnej wspólnocie zainspirowanej przez Karola Wojtyłę już za kilka dni w kinach!

8 października 2025
PExPvKgi
AKTUALNOŚCI

’Jezus moim najlepszym przyjacielem’. Diecezjalny konkurs dla przedszkolaków

8 października 2025
ret IMG 3883
AKTUALNOŚCI

Uczą się jak radzić sobie ze stresem. Dwudniowe spotkanie w Tarnowie zgromadzi kilka tysięcy młodych

8 października 2025
fot. Lech Traciłowski
AKTUALNOŚCI

Św. Jan Paweł II – turysta. Niezwykła figura papieża odsłonięta w Beskidzie Sądeckim [ZDJĘCIA]

8 października 2025
IMG 2387 scaled 1
AKTUALNOŚCI

Noc pokuty i odpust u Matki Bożej Fatimskiej

8 października 2025
Fot. Diecezja Tarnowska
AKTUALNOŚCI

Bp Jeż na zakończenie Tygodnia Maryjnego w Bochni: 'Kult Matki Bożej ma silny związek z naszą historią’

8 października 2025
errsf
AKTUALNOŚCI

Madonna z Pompejów u księży misjonarzy

7 października 2025
WhatsApp Image 2025 10 07 at 12.15.14
AKTUALNOŚCI

’Gdy się wyląduje tam na lotnisku, pierwsza w oczy rzuca się bieda’. Misjonarz o swojej pracy podczas spotkania z sympatykami RDN

7 października 2025

NAJNOWSZE

2aaf4289 862e 4850 a2bc 245eef122658

Zwłoki ochroniarza ujawnione na zapleczu tarnowskiej poczty

20:08

Spotkanie po latach. Zbliża się II zjazd Zespołu Szkół Samochodowych w Nowym Sączu

17:05

Ponad kilometr chodnika. Gdzie będzie bezpieczniej w gminie Moszczenica

16:04

Wykłady, badania i zajęcia praktyczne. Profilaktyka raka piersi na konferencji w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

16:04

Limanowski Dom Kultury będzie mieć miejsca noclegowe, ale nie dla każdego

16:04

Poszukiwany 35-latek zatrzymany. Mężczyzna trafił prosto do więzienia

16:04

’Beczka. Bierzemy odpowiedzialność’ – film o legendarnej wspólnocie zainspirowanej przez Karola Wojtyłę już za kilka dni w kinach!

15:03

WF po nowemu. Sprawdzamy, jak w praktyce wygląda nowa podstawa programowa

15:03

Książki w okazyjnej cenie, atrakcje dla najmłodszych i spotkanie autorskie – Biblos zaprasza na Noc Księgarń

15:03

Jedna nocna akcja policji i cztery zatrzymane prawa jazdy

15:03

NIE PRZEGAP

na zdjęciu: dyrektor LO w Tuchowie Zbigniew Budzik z uczniami

Młodzi sportowcy docenieni. Za nami III Powiatowa Gala Sportu

26 września 2025
arcybractwo

Są honorowymi strażnikami Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spotkali się u Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej [ZDJĘCIA]

26 września 2025
Twenty One Pilots1153 RGB 1 desktop 1280x720 1

Breach

29 września 2025
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj