Tarnów: Panorama Siedmiogrodzka w Muzeum

Po odmowie zapłaty za nią, została pocięta na kawałki i porozrzucana po całym świecie. Mowa o Panoramie Siedmiogordzkiej, autorstwa Jana Styki.

Kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej w rękach Muzeum. Obraz ‚Rosyjska piechota w natarciu, prowadzona przez konnego dowódcę” zostanie sfinansowany przez Ministerstwo Kultury, które na ten cel przekazało kwotę ponad  40 tys. złotych. Będzie to już trzecia część Panoramy zakupiona przy wsparciu Ministra Kultury w ostatnich latach. Obraz pochodzi od prywatnego kolekcjonera, który zgodził się przechować ten fragment dla Muzeum.

Ponadto, w nawiązaniu do wizyty węgierskich właścicieli muzeum, Panorama Siedmiogrodzka pojedzie z wizytą na Węgry.  Muzeum Okręgowe wypożyczy tarnowską panoramę  już pod koniec września. Odnalezione i gromadzone przez tarnowskie muzeum fragmenty obrazu, powędrują na Węgry, gdzie staną obok panoramy węgierskiej. Jak wyjaśnia Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego, będzie to promocja muzeum, nie tylko na Węgrzech, ale również na całym świecie.

Przypomnijmy, że całość dzieła namalował Jan Styka wraz z zespołem współpracowników we Lwowie na zamówienie Węgrów. Panorama liczyła 15 metrów wysokości i 120 metrów obwodu. Autor nieznacznie przemalowywał poszczególne sceny tak, aby stanowiły samodzielne kompozycje, które sygnował, a następnie sprzedawał lub rozdawał. Jak do tej pory udało się zebrać 18 fragmentów, z czego za trzy zapłaciło Ministerstwo Kultury.

Posłuchaj Andrzeja Szpunara:

 

fot. www.muzeum.tarnow.pl