wtorek, 18 sierpnia 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 97,0 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
SŁUCHAJ
RDN

W tym dworku ukrywał się rotmistrz Pilecki, otoczony pamiątkami po Janie Matejce. Koryznówka będzie otwarta dla turystów

Jolanta Moździerzautor / źródło: Jolanta Moździerz
2025/02/02 - 08:08
- KULTURA
A A
fot. Muzeum Ziemi Tarnowskiej

fot. Muzeum Ziemi Tarnowskiej

Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Zobacz zdjęcia:

no images were found

Koryznówka w Nowym Wiśniczu będzie otwarta dla zwiedzających. XIX-wieczny budynek wkrótce stanie się własnością Muzeum Ziemi Tarnowskiej, trwają procedury wykupu od właścicielki. To właśnie tutaj przed laty bywał Jan Matejko. Odwiedzał tu siostrę swojej żony i jej męża. Do dziś w budynku zachowały się pamiątki po słynnym malarzu.

Dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej Kazimierz Kurczab przyznaje, że dworek skrywa w sobie wiele tajemnic, o których wciąż wie niewiele osób w regionie.

– Tutaj spędzał różne wydarzenia rodzinne, przyjeżdżał też na wypoczynek, szczególnie w okresie lata, pozostawił po sobie wiele pamiątek, listy, wiele tworzył rysunków w Koryznówce, także mnóstwo zdjęć. Wykorzystywał też postacie z rodziny Serafińskich jako modele przy swoich dziełach.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/02/31korzynowka.mp3

Między innymi Stanisława Serafińska, siostrzenica żony Jana Matejki, stała się modelem do portretu ‘Kasztelanki’. Obraz zaginął bezpowrotnie w czasie wojny, zachowała się jedynie kopia.

Jednak ze Stanisławą Serafińską wiąże się jeszcze jedna historia, która miała wpływ na relacje małżeńskie Matejków.

– Stanisława Serafińska była niezwykle piękną kobietą, o co była niezwykle zazdrosna żona Jana Matejki, Teodora. Zażądała od męża, żeby zniszczył ten obraz. Matejko, pozorując zniszczenie tego obrazu, poobcinał rogi, ponadpalał i pokazał tylko resztki tego obrazu, a w rzeczywistości obraz ocalał. Zaginął później w czasie wojny. Co ciekawe, twarz Stanisławy Serafińskiej później została wykorzystana na banknocie 5-złotowym, emitowanym w okresie międzywojennym –

– mówi Kazimierz Kurczab.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/02/31koryznowka2.mp3

Dworek Koryznówka odegrał też ważną rolę w czasie II wojny światowej. W maju 1943 roku po ucieczce z Auschwitz, Rotmistrz Pilecki trafił do Koryznówki w Nowym Wiśniczu. Mieszkali tu Ludmiła i Tomasz Serafińscy, a zarazem prowadzili tutaj działalność konspiracyjną i brali udział w ruchu oporu AK. Udzielali też schronienia ukrywającym się osobom.

– Tutaj spotyka się twarzą w twarz z ówczesnym właścicielem Koryznówki, Tomaszem Serafińskim, było ogromne zdziwienie, to był zupełny zbieg okoliczności, a nawet niedopatrzenie działaczy konspiracyjnych, ponieważ zazwyczaj przy fałszywych dokumentach wykorzystywano osoby, które już nie żyły, tak też sądzono, że Tomasz Serafiński nie żyje, dlatego posłużono się jego imieniem i nazwiskiem –

– wyjaśnia dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej Kazimierz Kurczab.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/02/31koryznowka3.mp3

Jednak ta pomyłka odbiła się na ówczesnym prawdziwym właścicielu Koryznówki i przyjacielu Pileckiego, Tomaszu Serafińskim, gdyż po tym, jak Gestapo wzięło go za uciekiniera z Auschwitz, był więziony i torturowany. Początkowo przebywał w Bochni, później w więzieniu na Montelupich w Krakowie. W ciężkim stanie z więzienia udało się wydostać go żonie, Ludmile.

Koryznówka w Nowym Wiśniczu, choć w ostatnich latach częściowo pełniła rolę oddziału muzeum, była także zamieszkiwane przez spadkobierców dworku. Budynek jest jednak w bardzo złym stanie – dlatego wciąż jest zamknięty dla zwiedzających.

Oficjalnym właścicielem, po wykupie dworku, Muzeum Ziemi Tarnowskiej może się stać najwcześniej w połowie tego roku. Sam remont może rozpocząć się dopiero w przyszłym roku i potrwać jeszcze kolejny rok.

Kazimierz Kurczab zwraca uwagę, że miejsce zachowało ogromną autentyczność, można tam odbyć prawdziwą podróż w czasie do XIX-wiecznej rzeczywistości dworskiej.

– Ono zostało zachowane właśnie z tego czasu, kiedy tam przebywał Jan Matejko, z okresu XIX wieku. Wchodząc do tych pomieszczeń, ma się takie odczucie, że gospodarze wyszli gdzieś tylko na chwilę, na spacer, zaraz wrócą, znów zacznie się gwar, jest tam zachowana ogromna autentyczność.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/02/31koryznowka4.mp3

Trzeba wymienić pokrycie dachu, stolarkę, całą instalację, wyremontować ściany.

Generalny remont dworku może pochłonąć ok. 4-5 mln złotych.

Tagi: TarnówKazimierz KurczabNowy WiśniczMuzeum Ziemi TarnowskiejKoryznówkarotmistrz Witold Pilecki
Poprzedni

Psy lawinowe polskich goprowców jednymi z najlepszych w Europie

Następny

’W jej losie odbijają się ludzkie historie’. Spektakl o bł. z Wał Rudy wraca na deski teatru

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. arch. RDN
AKTUALNOŚCI

Wieńce z tej gminy wygrywały konkursy nie tylko lokalne. Gmina Tarnów szykuje się na dożynki

18 sierpnia 2026
Na zdjęciu od lewej: Vadim Brodski, Waldemar Malicki, Tomasz Strahl/Fb Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej/fot. Kornelia Cygan
AKTUALNOŚCI

Jubileusz Bravo Maestro z artystami, którzy tworzyli go od początku

18 sierpnia 2026
AKTUALNOŚCI

Tłumy na dożynkach w Gromniku. Gwiazdą wieczoru byli Piękni i Młodzi

16 sierpnia 2026
AKTUALNOŚCI

Zakończył się 59. Festiwal im. Jana Kiepury. „Z roku na rok jest coraz lepiej” [ZDJĘCIA]

15 sierpnia 2026
AKTUALNOŚCI

Parafia Czarny Potok zaprasza na biesiadę. Można na niej wspierać budowę kościoła

15 sierpnia 2026
fot. Gmina Wojnicz/dożynki 2025
AKTUALNOŚCI

Święto lata i dożynki w Ispie

14 sierpnia 2026
KULTURA

Będzie okazja, by zobaczyć 'Potwora z Tarnowa’ – zbliżają się obchody Święta Wojska Polskiego

14 sierpnia 2026
na zdjęciu: dożynki powiatowe w Ryglicach (sierpień 2023r.)
AKTUALNOŚCI

Tradycyjnie i na góralską nutę – zbliżają się dożynki gminy Ryglice

14 sierpnia 2026

NAJNOWSZE

Ul. Limanowska w Chełmcu ma się zmienić nie do poznania. Trwają przygotowania

17:05

Zaginęła Celina Gumulak z Piwnicznej-Zdroju. Czy ktoś ją widział?

15:03

Lokomotywa sprzed nowosądeckiego dworca w nowej odsłonie. Co na to mieszkańcy? [ZDJĘCIA]

15:03

Zakład Anatomii jeszcze nie w październiku. Jest opóźnienie w inwestycji Akademii Tarnowskiej

14:02

Felek, Stefuś, Charlie i Nel mają nowe domy, ale kilkadziesiąt innych piesków wciąż czeka w Tarnowskim Azylu

14:02

Nauczyciele religii przygotowują się do nowego roku szkolnego

14:02

Wolne terminy w szpitalu na bezpłatną mammografię

13:01

Zbliża się III Rodzinny Rajd Rowerowy w Nowym Sączu. Można się już zapisać

13:01

Z Tarnowa do Piwnicznej-Zdroju. Uczestnicy warsztatów będą pisać ikony

13:01

Okulice: Po kilku latach przerwy odbył się tu pielgrzymkowy ślub

13:01

NIE PRZEGAP

fot. Regionalny Reporter

Wypadek kajaka na rzece Dunajec. Służby interweniowały

30 lipca 2026

Prawie 40 dzieci znajdzie opiekę w nowym żłobku. Inwestycję zrealizowano w ekspresowym tempie

13 sierpnia 2026

Upały niebezpieczne dla zdrowia. 'Nie zapominajmy się nawadniać i uzupełniać elektrolity’

5 sierpnia 2026
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj