Traumy dzieciństwa, samotność w dobie cyfryzacji – to tylko część czynników powodujących zaburzenia zdrowia psychicznego. Mówiono o tym podczas tarnowskiej konferencji profilaktycznej ,,Rodzina w czasie przemian’’.
Na konferencji pojawiło się ok. 350 osób co pokazało powszechność tematu zaburzeń depresyjnych.
– Staraliśmy się zaprosić specjalistów, psychologów, którzy są teoretykami, praktykami i także osoby, które same przeżyły depresję, by opowiedziały o tym podczas tej konferencji, podzieliły się swoim doświadczeniem zarówno z pracy gabinetowej, jak one starają się pomóc dzieciom i młodzieży z zaburzeniami depresyjnymi, jak i specjalistom teoretykom, którzy znają problem od strony naukowej, teoretycznej. Skala problemu jest chyba porównywalna ze skalą zainteresowania. Temat jest niezwykle istotny, dlatego się nad nim pochylamy – mówi ks. dr Józef Partyka prezes Fundacji ,,Auxilium’’.
Przedstawiciele tarnowskiej młodzieży zaznaczają, że zaburzenia depresyjne młodych są poważnym i powszechnym problemem.
– To, co moim zdaniem jest niezwykle istotne to to, że z tych dzisiejszych wystąpień, dyskusji płyną konkretne recepty na rozwiązanie tych problemów. Rzecz teraz w tym, aby te recepty wcielić w życie. My jako Młodzieżowa Rada Miejska dostrzegamy ten problem. W dzisiejszych czasach problem zaburzeń depresyjnych wśród dzieci i młodzieży jest. Więc naprawdę mnóstwo, mnóstwo pracy przed tymi wszystkimi, którzy są odpowiedzialni za samorząd, za państwo, aby tego problemu nie bagatelizować
– mówi Tomasz Kowalski przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Dzieciom i młodzieży trzeba towarzyszyć i mieć dla nich czas – podkreśla Marta Mordarska przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego.
– Najważniejsze co możemy zrobić to dać dużo czasu swoim dzieciom. Myślę, że ciągle powinniśmy o tym pamiętać, żeby im towarzyszyć, żeby je wspierać, nie oceniać, nie krytykować, ale z nimi rozmawiać. Musimy też stwarzać takie sytuacje mądrego wsparcia i mieć umiejętność stawiania granic, ponieważ jest to też podstawową zasadą w tworzeniu i budowaniu relacji z naszymi dziećmi.
Organizatorami konferencji byli Centrum Usług Społecznych, miasto Tarnów, Fundacja ,,Auxilium’’ i Województwo Małopolskie.



![Tragedia w powiecie limanowskim. Pożar i śmierć kobiety [ZDJĘCIA] 4 fot. OSP Łososina Górna](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/pozar_krosna_osp_lososina-350x250.jpg)
![Sportowcy z Wojnarowej doczekają się nowego stadionu. Ruszyła budowa [ZDJĘCIA] 5 wojnarowa boisko budowa](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/wojnarowa_boisko_budowa-350x250.jpg)
![Chełmiec będzie miastem? Obietnice gminy, ale też wątpliwości mieszkańców [ZDJĘCIA] 6 chelmiec miastem](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/chelmiec_miastem-350x250.jpg)



![Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych [16.11.2025] 10 IMG 0260](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/IMG_0260-120x86.jpg)




