W Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy utworzono pierwszą w mieście klasę przygotowawczą dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Obecnie chodzi do niej 25 uczniów.
Jak mówi zastępca burmistrza Maciej Małozięć, oddział dla uczniów z klas 1-3 w krótkim czasie został zapełniony do ostatniego miejsca.
– Dzieci uczą się tam w wymiarze 20 godzin tygodniowo, w tym 10 godzin obejmuje naukę języka polskiego. Nauczanie w tym oddziale jest prowadzone według realizowanych w szkole programów nauczania z dostosowaniem metod i form do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, jak również możliwości psychofizycznych uczniów. W tym oddziale, poza nauczycielem prowadzącym, także został zatrudniony nauczyciel wspomagający. Jest to osoba z Ukrainy.
Podstawowym zadaniem nauczyciela wspomagającego będzie wsparcie ukraińskich dzieci w lepszym przyswajaniu wiadomości oraz adaptacji w warunkach polskiej szkoły.
Oddziały przygotowawcze mają na celu m.in. sprawdzenie umiejętności i przygotowanie uczniów do danego oddziału oraz ewentualne wyrównanie różnic programowych. Po trzech miesiącach nauki zostanie przeprowadzona diagnoza czy uczeń jest gotowy do włączenia do ogólnodostępnego oddziału w szkole publicznej.
Do szkół i przedszkoli prowadzonych przez Dębicę uczęszcza obecnie ponad setka dzieci uchodźców z Ukrainy.


![Motomikołaje pokazali moc. Z sądeckiego rynku wyruszyła parada [ZDJĘCIA, WIDEO] 3 motomikolajee](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/motomikolajee-350x250.jpg)


![Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej przeżywają adwentowe przygotowania do świąt [ZDJĘCIA] 6 grodek](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/grodek-350x250.jpg)








