– Absolutnie nie można w żadnym stopniu obarczać winą Osób skrzywdzonych za przestępcze działania księdza Mariana W. i za jego zaburzenia preferencji seksualnych. Wina leży tylko i wyłącznie po stronie sprawcy, a nie Osoby skrzywdzonej – napisał w komunikacie biskup tarnowski Andrzej Jeż, odnosząc się do publikacji medialnych.
Biskup kieruje ponownie słowa przeproszenia do wszystkich Osób skrzywdzonych i ich rodzin, a także wyraża żal z powodu krzywdy, jaka została im wyrządzona. W komunikacie biskup Jeż zapewnia, że wszystkie zgłaszane sprawy są podejmowane oraz prowadzone z wielką dbałością i należytym wyczuleniem na dobro Osób skrzywdzonych.
Komunikat został wydany w związku z ostatnimi publikacjami medialnymi zarzucającymi, że ze strony diecezji tarnowskiej sugerowana jest współwina Skrzywdzonych przez byłego księdza Mariana W.
Komunikat Biskupa Tarnowskiego
W związku z ostatnimi publikacjami medialnymi zarzucającymi, że ze strony diecezji tarnowskiej sugerowana jest współwina Skrzywdzonych przez byłego księdza Mariana W., pragnę w sposób jednoznaczny i stanowczy oświadczyć, że stoimy na stanowisku, iż absolutnie nie można w żadnym stopniu obarczać winą Osób skrzywdzonych za przestępcze działania księdza Mariana W. i za jego zaburzenia preferencji seksualnych. Wina leży tylko i wyłącznie po stronie sprawcy a nie Osoby skrzywdzonej! Takie stanowisko zostało też przedstawione przez pełnomocnika diecezji mec. Krzysztofa Nocka w wydanym przez niego obszernym odniesieniu się do doniesień medialnych.
Podczas moich spotkań z duchowieństwem diecezji tarnowskiej, kiedy był podejmowany temat krzywd wyrządzonych przez niektórych duchownych, zawsze jednoznacznie podkreślałem i podkreślam, że winę ponosi sprawca i za popełnione przestępstwo powinien on zostać adekwatnie do winy ukarany. Pragnę podkreślić też, że do cierpień Osób, które doświadczyły krzywdy wykorzystania seksualnego, podchodzimy z najwyższą uwagą i troską, a także pragniemy tym Osobom przychodzić z różnoraką pomocą. Wyrazem tego jest realizowany cyklicznie od kilku lat w diecezji tarnowskiej, pierwszy w Polsce, wyspecjalizowany program duchowej i psychologicznej pomocy pod nazwą „Od Łez do Łaski”. Program skierowany jest do każdego, kto doznał przemocy seksualnej, fizycznej, emocjonalnej lub duchowej w dzieciństwie, okresie dojrzewania lub dorosłości. Również każda Osoba skrzywdzona, która zgłasza się do kurii w Tarnowie, otrzymuje propozycję konkretnej pomocy, i jeśli tylko zechce, może z niej skorzystać a także otrzymać środki na pokrycie kosztów terapii, która może trwać przez szereg lat.
Kieruję ponownie słowa przeproszenia do wszystkich Osób skrzywdzonych i ich rodzin, a także wyrażam żal z powodu krzywdy, jaka została im wyrządzona. Słowa przeproszenia kieruję również do wszystkich, którzy w wyniku zamętu medialnego, jaki powstał wokół stanowiska prezentowanego w tej kwestii zarówno przeze mnie jak i przez diecezję, poczuli się zgorszeni. Jednocześnie zapewniam, że wszystkie zgłaszane do nas sprawy są podejmowane oraz prowadzone z wielką dbałością i należytym wyczuleniem na dobro Osób skrzywdzonych.
† Andrzej Jeż
Biskup Tarnowski
Tarnów, 28 listopada 2024 r.
Diecezja tarnowska odpowiada na medialne doniesienia: 'To próba dyskredytacji Kościoła’
Mec. Krzysztof Nocek: 'Doniesienia medialne wpisują się w tendencję krucjaty przeciwko Kościołowi’

![Czy młodzi czytają Pismo święte? ‘Rusz duszę ze Słowem’ [ZDJĘCIA] 2 IMG 1215](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/IMG_1215-350x250.jpg)





![Był społecznikiem i filantropem. Tak wygląda jego grób. Mieszkańcy chcą go odnowić [ZDJĘCIA] 8 fot. Gmina Stary Sącz](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/nagrobek_stary_sacz-350x250.jpg)

![Czy młodzi czytają Pismo święte? ‘Rusz duszę ze Słowem’ [ZDJĘCIA] 10 IMG 1215](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/IMG_1215-120x86.jpg)


![Ruszyli na pomoc Kubusiowi. Wyjątkowa akcja charytatywna na sądeckim rynku [ZDJĘCIA] 13 fot. Kubuś z rodzicami](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/Kubus-z-rodzicami-120x86.jpg)

