Muszyna, Piwniczna i Krynica testują elektryczne pojazdy, których sprawność sprawdzana jest na górskich terenach. Jeśli wszelkie normy ochrony środowiska i wymagania samorządów będą spełnione, możliwe jest uruchomienie pierwszych linii pomiędzy gminami.
– Jeżeli wszystko by się powiodło, jeśli chodzi o te testy, to będziemy zabiegali o środki unijne. Udało się też wpisać gminy uzdrowiskowe jako beneficjentów w Krajowym Planie Odbudowy, w części dotyczącej czystej energii. Jest więc szansa także na to, aby tutaj pozyskać środki – wyjaśnia Jan Golba, burmistrz Muszyny.
Samorządy planują nie tylko „ekologiczne” połączenia między miejscowościami, ale też organizację transportu do szkół dla dzieci i młodzieży.
Uruchomienie linii zależy od wyników testów różnych marek i modeli autobusów. Te mogą zakończyć się z końcem wakacji.
W ramach programu „Zielony transport publiczny” samorządy mogą otrzymać dotację na zakup autobusów elektrycznych. Wnioski można składać do połowy grudnia, a cała pula programu to miliard 300 milionów złotych.

![Nowy Sącz: Siostry Felicjanki służą Bogu i ludziom. To u nich jest Okno Życia [ROZMOWA] 2 felicjanki okno zycia](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/felicjanki_okno_zycia-350x250.jpg)
![Budżet gminy Nawojowa. "Na miarę możliwości, bez kredytu" [ROZMOWA] 3 kielbasa stanislaw studio 12 2025](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/kielbasa_stanislaw_studio_12_2025-350x250.jpg)

![Rusza projektowanie nowego mostu w Mszanie Dolnej. Konieczna będzie rozbiórka starej przeprawy [ZDJĘCIA] 5 fot. GDDKiA](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/02/most_mszana_gddkia-3-350x250.jpg)
![Ojców Naszych Obyczajem. X Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy w Nawojowej [ZDJĘCIA] 6 Nawojowa](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/Nawojowa-350x250.jpg)



![Nowy Sącz: Siostry Felicjanki służą Bogu i ludziom. To u nich jest Okno Życia [ROZMOWA] 10 felicjanki okno zycia](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/felicjanki_okno_zycia-120x86.jpg)

![Przetarg na basen, modernizacje dróg i budowa oczyszczalni. Gmina Grybów chce w nowym roku wydać na inwestycje ponad 46 mln złotych [WIDEO] 12 Migacz](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/Migacz-120x86.jpg)


