wtorek, 23 czerwca 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Nowy Sącz: Spór mieszkańców i STBS-u w sprawie śmieci przy ul. Zawiszy Czarnego [ZDJĘCIA]

Radio RDNautor / źródło: Radio RDN
2021/05/17 - 12:12
- AKTUALNOŚCI
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Mieszkańcy 4 bloków socjalnych przy ul. Zawiszy Czarnego w Nowym Sączu mogą zapłacić aż 38 złotych od osoby za wywóz śmieci. Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego uważa, że odpady nie są tu segregowane. Mieszkańcy twierdzą, że segregują, a problem leży gdzie indziej.

STBS poinformował mieszkańców 4 bloków socjalnych przy ul. Zawiszy Czarnego, że z powodu braku segregacji śmieci, opłata za ich wywóz może wzrosnąć do 38 złotych od osoby. Byłby to dwukrotny wzrost opłaty.

– Ta podwyżka to jakaś pomyłka. Żeby nas ukarać, musiałyby być jakieś podstawy na to, a tych podstaw nie ma – mówi pani Joanna, jedna z mieszkanek.

Jacek Żelasko, prezes Sądeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego uważa, że problem ze śmieciami przy Zawiszy Czarnego jest już od zeszłego roku. STBS już kilka razy informował mieszkańców o konieczności segregacji. Taki obowiązek jest od stycznia tego roku na terenie całej Polski.

– W lutym wysłaliśmy pierwszą taką konkretną korespondencję, którą mieszkańcy musieli pokwitować. Każdy dostał informację, że ma segregować śmieci i jak to robić – wyjaśnia prezes STBS.

W przypadku Nowego Sącza za brak segregacji miasto może zwiększyć dwukrotnie opłatę za wywóz śmieci. Teraz ludzie z bloków przy Zawiszy Czarnego płacą 19 złotych od osoby.

Mieszkańcy twierdzą, że śmieci segregują.

– Nieprawdą jest to, co nam się zarzuca. Mamy dwa śmietniki. W jednym są kontenery na szkło, papier i plastik, w drugim na odpady bio oraz niesegregowane. Biegamy od jednego do drugiego i segregujemy – zapewnia pani Joanna.

Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda jedna z dwóch zadaszonych i zamykanych na klucz wiat z kontenerami na śmieci. Okazało się, że w kontenerze na szkło, były butelki plastikowe, ale mieszkańcy mają na to wytłumaczenie. – Mamy bardzo duży kubeł na szkło, ale aż tak dużo szkła nie wyrzucamy. Kiedy pozostałe kubły się zapełnią, to żeby nie zostawiać worków ze śmieciami na ziemi, to wkładamy worki z plastikiem lub papierem do kontenera na szkło, bo nie mamy gdzie. I wtedy się nas czepiają, że nie segregujemy.

Zdaniem lokatorów bloków socjalnych przy Zawiszy Czarnego, śmieciarka przyjeżdża zbyt rzadko, a kontenerów na śmieci jest za mało. – Jest jeden na plastik, jeden na papier, jeden na szkło. To ma wystarczyć na 4 bloki. Kiedyś specjalnie zapisałam, jaki był odstęp między wizytami śmieciarzy i to było aż 3 tygodnie – mówi mieszkanka bloku.

Prezes STBS nie jest przekonany, czy większa liczba kontenerów jest potrzebna. – Zazwyczaj jeden z dwóch pojemników na śmieci niesegregowane jest pusty, więc mają gdzie je wrzucać, ale mimo to wszystkie opady wyrzucane są do kontenerów na te segregowane.

Jak podkreśla Jacek Żelasko, nie ma jeszcze decyzji o podwyższeniu do 38 złotych od osoby opłaty za wywóz śmieci z tych bloków. – Jeszcze do tego nie doszło, ale jeśli sytuacja nie zmieni się, będziemy musieli podwyższyć opłatę. Kontrolujemy, jak mieszkańcy te śmieci wyrzucają.

Na rozstrzygnięcie sporu śmieciowego przy Zawiszy Czarnego trzeba będzie poczekać. Na pewno będziemy trzymać rękę na pulsie.

Tagi: śmieciblokiJacek ŻelaskoSTBSsegregacja śmieciul. Zawiszy CzarnegoNowy Sączmieszkańcy
Poprzedni

Sądeczanin Wojciech Kudyba otrzymał literacką nagrodę im. Marka Nowakowskiego

Następny

Para prezydencka gościła w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ

AKTUALNOŚCI

Remont ul. Braterstwa Ludów w Starym Sączu. Utrudnienia i objazdy

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Prezydent Nowego Sącza z wotum zaufania i absolutorium. Niejednogłośne werdykty radnych

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Młodzi zaproszeni są do Łużnej na prawdziwy „Reset Serca”

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Plan ogólny Nowego Sącza, czyli słowne przepychanki radnych i władz miasta

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Łużna będzie mieć parking na 100 miejsc postojowych [WIDEO]

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Jak dbać o kwiaty w lecie? 'Wysokie temperatury i gwałtowne burze to największe wyzwania’

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

SIM Małopolska także w Gnojniku. Ponad 30 mieszkań ‘pod klucz’ już w przyszłym roku

23 czerwca 2026
zdjęcie ilustracyjne / freepik.com
AKTUALNOŚCI

45. rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych 'Solidarność”

23 czerwca 2026

NAJNOWSZE

Remont ul. Braterstwa Ludów w Starym Sączu. Utrudnienia i objazdy

18:06

Prezydent Nowego Sącza z wotum zaufania i absolutorium. Niejednogłośne werdykty radnych

17:05

Młodzi zaproszeni są do Łużnej na prawdziwy „Reset Serca”

16:04

Plan ogólny Nowego Sącza, czyli słowne przepychanki radnych i władz miasta

15:03

Łużna będzie mieć parking na 100 miejsc postojowych [WIDEO]

15:03

Jak dbać o kwiaty w lecie? 'Wysokie temperatury i gwałtowne burze to największe wyzwania’

14:02

Były wojewoda nowosądecki, menedżer z wieloletnim doświadczeniem, został ekonomem Archidiecezji Krakowskiej

13:01

SIM Małopolska także w Gnojniku. Ponad 30 mieszkań ‘pod klucz’ już w przyszłym roku

13:01

45. rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych 'Solidarność”

13:01

’Szpitalnik’ dołączył do szlaku maszkaronów. To element obchodów jubileuszu 'starego’ szpitala

13:01

NIE PRZEGAP

Duet z Pienin w Radiu RDN Nowy Sącz. „Nie zrobiliśmy piosenki turystycznej z muzyki góralskiej” [WIDEO]

30 maja 2026
fot. archiwum RDN

Historia zapisana w miejscach, przedmiotach i muzyce – rusza 'Galicjaner Sztetl 2026”

18 czerwca 2026

Podali im jajecznicę, a potem zgotowali piekło. Rocznica pierwszego transportu z Tarnowa do KL Auschwitz

12 czerwca 2026
[logo_showcase id="117200"]

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj