Są kolorowe, woskowe, ażurowe, wyklejane czy skrobane. Bez nich nie może obejść się żadna świąteczna dekoracja. Pisanki – w tradycji symbolizują zmartwychwstanie Chrystusa.
– Możemy powiedzieć, że nie ma kraju takiego jak Polska, gdzie ta plastyka obrzędowa jest tak piękna i barwna – mówi Marzena Baum–Gruszowska kustosz pilźnieńskiego muzeum.
– My teraz na wszystkie mówimy pisanki, natomiast można wyróżnić kraszanki, czyli malowane tylko i wyłącznie jednym kolorem. Są również skrobanki, gdzie się specjalnym piórkiem, albo szpileczką nanosi różne kolory i oczywiście te nasze, tradycyjne pisanki, gdzie woskiem się maluje wzory i później zanurza się je w kolorze i wzory zostają.
W Polsce najstarsze pisanki pochodzą z X wieku. Odnaleziono je na Opolszczyźnie.

![Ważna ulica w Limanowej zostanie zamknięta z powodu robót na linii kolejowej [SPRAWDŹ OBJAZDY] 2 fot. PKP PLK](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/limanowa_most_pkp_plk-350x250.jpg)
![Dwór z Wielogłów trafi do Nowego Sącza. Gdzie i kiedy będzie można go zwiedzać? [ZDJĘCIA] 3 fot. Muzeum Ziemi Sądeckiej](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/muzeum-ziemi-sadeckiej-1-350x250.jpg)





![Wypadek w Klęczanach koło Gorlic. Są ranni [ZDJĘCIA] 9 kleczany halogorlice 8](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/kleczany_halogorlice-8-350x250.jpg)
![Ważna ulica w Limanowej zostanie zamknięta z powodu robót na linii kolejowej [SPRAWDŹ OBJAZDY] 10 fot. PKP PLK](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/limanowa_most_pkp_plk-120x86.jpg)




