Na podstawie specustawy ZUS uruchomi infolinię w języku ukraińskim, w placówkach ZUS będą czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim, a także materiały drukowane w tym języku – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Z powodu wojny na Ukrainie już ponad milion obywateli tego państwa wjechało do Polski szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych.
– Nasze granice pozostają otwarte dla tych osób. Spotykają się one z ogromnym, oddolnym wsparciem i gościnnością ze strony Polaków. Wiemy, że uchodźcy to głównie kobiety i dzieci, stąd kluczową sprawą będą rozwiązania z zakresu polityki rodzinnej przewidziane dla obywateli Ukrainy – mówi profesor Uścińska.
Jak poinformowała prezes ZUS, trwają pilne prace nad specustawą i innymi rozwiązaniami prawnymi.
– Na podstawie specustawy uruchomimy w ZUS dedykowaną infolinię w języku ukraińskim, w placówkach ZUS będą czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim, a także materiały drukowane w tym języku – zapowiada.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że proponowane przepisy zawarte w specustawie w sposób prosty, szybki i bezpieczny pozwolą zalegalizować pobyt na terytorium Polski obywateli Ukrainy, którzy od 24 lutego wjeżdżają bezpośrednio z tego państwa.




![Ruszył przetarg na projekt i budowę obwodnicy Limanowej [ZDJĘCIA] 5 fot. GDDKiA](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/13-Limanowa-ul.-Kosciuszki-350x250.jpg)


![Na co zostanie przeznaczony rekordowy budżet powiatu nowosądeckiego? [WIDEO] 8 tadeusz zaremba001](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/10/tadeusz_zaremba001-350x250.jpg)


![Słuchacze RDN Nowy Sącz tworzyli ozdoby świąteczne [ZDJĘCIA] 11 kdn ozdoby](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/kdn_ozdoby-120x86.jpg)
![Limanowa: Od nowego roku wzrosną opłaty za wywóz śmieci [WIDEO] 12 Jolanta Juszkiewicz](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/Jolanta_Juszkiewicz-120x86.jpg)


