Nie trzeba mieć medycznego wykształcenia, by pomagać osobom w trudnym momencie życia. Hospicjum Via Spei w Tarnowie po raz kolejny zachęca do włączenia się w wolontariat.
Jak podkreśla prezes Fundacji Kromka Chleba i dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza Anna Czech, najcenniejsze, co wolontariusze mogą ofiarować pacjentom, to swój czas.
Wolontariusze towarzyszą mieszkańcom hospicjum w codziennych chwilach. Rozmawiają z nimi, czytają książki, podają coś do picia, a jeśli stan zdrowia na to pozwala, pomagają wyjść do pięknego ogrodu otaczającego hospicjum. Czasem wystarczy wspólnie posiedzieć na świeżym powietrzu, by poprawić choremu samopoczucie.
– Chodzi o to, aby w jakimś określonym czasie przychodzić do hospicjum, do pacjentów i po prostu z nimi porozmawiać, potrzymać za rękę, wyjechać z nimi wózkiem lub na łóżku do naszego wspaniałego ogrodu, gdzie są oliwki, gdzie niedawno zbieraliśmy lawendę, gdzie w tej chwili dojrzewają winogrona. Nasi mieszkańcy bardzo się cieszą, gdy mogą z tego korzystać.
Hospicjum Via Spei stale poszukuje nowych osób gotowych do takiej posługi. Kandydaci powinni być pełnoletni, odpowiedzialni i mieć możliwość regularnego angażowania się w pomoc. Przed rozpoczęciem wolontariatu przechodzą rozmowę kwalifikacyjną spotkanie z psychologiem oraz odpowiednie szkolenie.
Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się spotkanie dla osób zainteresowanych wolontariatem. To okazja, by dowiedzieć się, na czym polega posługa w hospicjum i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Zgłoszenia przyjmowane są przez cały rok – telefonicznie (14 306 70 07) oraz za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Fundacji Kromka Chleba.
Przy hospicjum funkcjonuje też wolontariat akcyjny, który dotyczy głównie szkół, przedszkoli, uczelni czy firm. Młodzi ludzie prowadzą akcje, m.in. 'tulipany dla hospicjum Via Spei’, podczas których zbierają pieniądze dla fundacji i hospicjum.
Lawendowe żniwa i nowe życie w ogrodzie terapeutycznym hospicjum Via Spei














