poniedziałek, 15 czerwca 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Nowy Sącz: Duże zmiany w Zakładzie Linii Kolejowych PKP. Pracownicy boją się o swoją przyszłość [ZDJĘCIA]

Łukasz Raczkowskiautor / źródło: Łukasz Raczkowski
2025/10/07 - 14:02
- AKTUALNOŚCI
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Zobacz galerię:

zaklad-liniii-kolejowych

zaklad-liniii-kolejowych
Zdjęcie 2 z 11

Zakład Linii Kolejowych w Nowym Sączu zostanie włączony do swojego odpowiednika w Krakowie. Pracownicy boją się zwolnień, politycy mówią o marginalizacji regionu, a władze spółki PKP PLK przekonują, że przeprowadzą zmiany zgodnie z prawem pracy.

Decyzja o włączeniu nowosądeckiego Zakładu Linii Kolejowych do tego krakowskiego ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku. Poinformowani o niej zostali pracownicy, którzy już obawiają się o swoją przyszłość.

Pod sądecki zakład podlegają dwie sekcje, czyli Nowy Sącz oraz Sucha Beskidzka, a łącznie pracuje w nich ponad 800 osób. W pierwszej kolejności niepewnie czują się osoby z kadry zarządzającej.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/6Piotrowski1.mp3

– Mówię o tych 80 osobach, które są w biurze zakładu, czyli działy: administracyjny, pracowniczy, finansowy, czy dyspozytura zakładowa. One zostaną wchłonięte przez Kraków. Z wcześniejszych doświadczeń, zmian i restrukturyzacji wiadomo, że to był okres pół roku, a później następowały zmiany, albo przeniesienia do innych zakładów i potem były tragedie ludzkie. Były zwolnienia, pracownik się sam zwalniał, albo brakowało miejsc i pracodawca wypowiadał umowę

– mówił Roman Piotrowski z zakładowych związków zawodowych NSZZ Solidarność.

Pracownicy zwrócili się z prośbą o interwencję do wszystkich parlamentarzystów ziemi sądeckiej. Decyzją władz spółki PKP PLK zbulwersowany jest między innymi poseł PiS Patryk Wicher.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/6Wicher1.mp3

– Uderza się w PKP Polskie Linie Kolejowe, które utrzymują bezpieczeństwo na torach, żeby ta eksploatacja była dobra, żeby przejazdy kolejowe były bezpieczne, a infrastruktura była w dobrym stanie. Budowana jest linia Podłęże – Piekiełko, w Nowym Sączu będzie centralny ośrodek zarządzania tą linią, a oni likwidują PKP PLK w Nowym Sączu. Reorganizują je, nazywając to ładnie, nie likwidacją, a integracją z Krakowem. Tak naprawdę oznacza to pozbycie nas dyrekcji, wszystkich pionów administracyjnych z Nowego Sącza, zredukowanie zatrudnienia i ograniczenia roli znowu tylko do oddziału.

Patryk Wicher dodaje też, że odpowiednie pisma skierował do spółki i Ministerstwa Infrastruktury. O podobnych działaniach mówi też sądecki poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Lachowicz.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/7LAchowicz.mp3

– Czekam na odpowiedź i jak tylko ją otrzymam, to oczywiście o niej powiadomię. Ująłem się po stronie związkowców i pracowników. O ile wiem, są zapewnienia, że nie będzie zwolnień z pracy, ale jest wiele uwag ze strony związków zawodowych i pracowników, łącznie nawet z trudnościami z dojazdem do Krakowa. Tutaj mamy też infrastrukturę, której nie musimy wynajmować i nawet taki argument padł w stronę krakowskiej dyrekcji.

Radio RDN Nowy Sącz odpowiedź już otrzymało. W imieniu PKP PLK reorganizację potwierdził Piotr Hamarnik z zespołu prasowego spółki. Ogółem w całym kraju 12 zakładów ma połączyć się w 6, a celem tego jest „uporządkowanie struktury organizacyjnej zakładów i zwiększenie efektywności zarządzania zasobami spółki”, a „współpraca z władzami wojewódzkimi i samorządowymi stanie się bardziej efektywna”. Spółka PKP PLK zapewnia, że nie chce też marginalizacji Nowego Sącza w strukturze kolejowej.

Piotr Hamarnik odniósł się też do obaw pracowników.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/7Hamarnik.mp3

– Każdy pracownik, który polega integracji, otrzyma propozycję pracy w nowej strukturze. Proces łączenia zakładów jest prowadzony z pełnym poszanowaniem przepisów prawa pracy oraz indywidualnej sytuacji zatrudnionych. Naszym celem jest uporządkowanie struktury, a nie zmniejszanie potencjału kadrowego. Sekcje eksploatacji w Nowym Sączu i Suchej Beskidzkie zostaną zachowane w dotychczasowym kształcie.

Związkowiec Roman Piotrowski przyznaje jednak, że wszyscy szeregowi pracownicy boją się o przyszłość, bo dodatkowym tematem jest też kwestia automatyzacji przejazdów kolejowych. To może powodować na przykład, że pracę stracić może dróżnik, który nie będzie mógł przenieść się na posterunek położony w innym regionie.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/7Piotrowski.mp3

– My nie mamy w tej chwili żadnych programów i zabezpieczenia pracowniczego, typu program dobrowolnych odjeść, czy jakichś innych motywacyjnych zabezpieczeń, żeby nawet ci, którzy nabyli prawo do emerytury, to mogli z tego skorzystać i odejść.

Więcej może się wyjaśnić w środę, 08.10, kiedy związkowcy mają się spotkać z pracodawcą i będzie już po konsultacjach z krakowską dyrekcją.

Radio RDN Nowy Sącz będzie wracać do tego tematu.

Tagi: Patryk WicherPKPPKP PLKPiotr Hamarnikonemiejsca pracyZakład Linii KolejowychRoman PiotrowskireorganizacjaNowy SączPiotr Lachowicz
Poprzedni

Sezon grzewczy trwa. To najwyższy czas, żeby zaprosić kominiarza do domu

Następny

Kolejne osoby podzieliły się cząstką siebie – akcja krwiodawstwa w Sali Lustrzanej

ZOBACZ RÓWNIEŻ

SPORT

Rafał Smalec zostaje w Sandecji Nowy Sącz. Nowy kontrakt trenera

14 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Rodzina w centrum uwagi. Tłumy na festynie przy tuchowskim sanktuarium

14 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Pociągi jeżdżą do Marcinkowic. Pasażerowie oceniają otwarty fragment linii 104 Podłęże Piekiełko [ZDJĘCIA]

14 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Był gorliwym wychowawcą. Ujanowice wspominają ks. Bernardyna Dziedziaka [ZDJĘCIA

14 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Przemierzali Beskid Niski i uczyli się ukrytej tu historii Konfederatów Barskich [ZDJĘCIA, WIDEO]

14 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Parada Maszkaronów ponownie na ulicach Tarnowa. Barwny korowód przeszedł przez starówkę

13 czerwca 2026
fot. Vatican News
AKTUALNOŚCI

Historyczna podróż do Hiszpanii. Najmocniejsze przesłanie Leona XIV

13 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Zamkomania wróciła na Górę św. Marcina. Trwa XVIII Tarnowski Turniej Rycerski

13 czerwca 2026

NAJNOWSZE

Rafał Smalec zostaje w Sandecji Nowy Sącz. Nowy kontrakt trenera

21:09

Parafialny Festyn Rodzinny u św. Małgorzaty [14.06.2026]

19:07

Festyn Rodzinny w Tuchowie [14.06.2026]

18:06

Rodzina w centrum uwagi. Tłumy na festynie przy tuchowskim sanktuarium

18:06

Pociągi jeżdżą do Marcinkowic. Pasażerowie oceniają otwarty fragment linii 104 Podłęże Piekiełko [ZDJĘCIA]

14:02

Był gorliwym wychowawcą. Ujanowice wspominają ks. Bernardyna Dziedziaka [ZDJĘCIA

10:10

Przemierzali Beskid Niski i uczyli się ukrytej tu historii Konfederatów Barskich [ZDJĘCIA, WIDEO]

00:12

I Rajd Gwiaździsty „Śladami Konfederatów Barskich”

21:09

Dom Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej-Zdroju [13.06.2026]

21:09

Parada Maszkaronów i konkurs masek [13.06.2026]

21:09

NIE PRZEGAP

fot. Mateusz Indyk, materiały prasowe

Zbliża się niezwykły koncert Symonia Ducha w Starym Sączu

1 czerwca 2026

Tańce, konkurs piosenki religijnej i wspólne świętowanie. Parafiada w Radłowie integruje lokalną społeczność

7 czerwca 2026
fot. Komenta Miejska Policji w Nowym Sączu

Agresywny syn złamał sądowe zakazy. Trafił do aresztu

19 maja 2026
[logo_showcase id="117200"]

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj