środa, 24 czerwca 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

„Bogu dzięki, nie piję od 17 lat” – XX Diecezjalny Marsz Trzeźwości przeszedł z Tarnowa do Skrzyszowa

Tomasz Graczewskiautor / źródło: Tomasz Graczewski
2025/08/02 - 22:10
- RELIGIA
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

b_IMG_1695

b_IMG_1695
Zdjęcie 17 z 19

„Poświęcamy ten marsz tym, którzy nadal cierpią na alkoholizm” – mówili uczestnicy jubileuszowego, XX Diecezjalnego Marszu Trzeźwości. Po Mszy św. w parafii bł. Karoliny w Tarnowie, osoby, które wyszły z nałogu oraz abstynenci z wyboru przeszli wspólnie do Skrzyszowa na nabożeństwo ekspiacyjne.

Uczestnicy marszu podkreślali, że są tu po to, by pokazywać, że warto żyć w trzeźwości.

-20 lat temu poszedłem na pierwszy marsz, w intencji moich przyjaciół. Nie miałem z nimi kontaktu, wiedziałem tylko, że piją. Po latach dowiedziałem się, gdy odzyskałem jakiś kontakt z nimi, że jeden i drugi już we wrześniu pojechali na pierwszy odwyk. Marsz to bardzo skuteczne narzędzie i od tego czasu byłem chyba na wszystkich.
-Jesteśmy żeby dawać świadectwo, że warto trzeźwieć. Ja już dłuższy czas, prawie 15 lat, a są tutaj znajomi którzy mają już więcej. Tym, że przychodzimy, pokazujemy, że są ludzie, którym leży to na sercu i którzy chcą jak najwięcej innych ludzi zarażać trzeźwością.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/08/2trzezwi-1.mp3

Część z uczestników wzięła udział, dziękując Bogu za pomoc w zerwaniu z nałogiem. Inni szli w intencji tych, którzy nadal tkwią w alkoholizmie.

-Największa łaska z takiego marszu jest taka, że upraszamy dla tych, którzy jeszcze gdzieś po rowach, pod drzewami piją. Poświęcamy ten marsz za tych, którzy jeszcze cierpią na tę chorobę i cierpią ich rodziny.
-Warto, bo dużo ludzi się nawraca. Ja, Bogu dzięki, nie piję 17 lat. Nie byłem alkoholikiem, ale nie mówię, że nie piłem w życiu.
-Dla mnie takim ważnym elementem jest, żeby wyprosić dla siebie i dla rodziny to szczęście trzeźwości, bo jeżeli ja jestem trzeźwy i normalny, to moja rodzina jest szczęśliwa. Przez większość życia tak nie było.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/08/2trzezwi-2.mp3

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ks. Zbigniew Guzy podkreślał, że marsz nie jest skierowany tylko do osób zmagających się z problemem alkoholowym, czy tych, które zdołały uwolnić się z alkoholizmu. Istotna jest też rola abstynentów z wyboru, którzy mogą dawać świadectwo życia wolnego od nałogu.

-Ten marsz jest skierowany do uzależnionych, współuzależnionych, ale też do abstynentów, którzy widzą moc życia w trzeźwości, że jest to życie piękne. Mogliby sobie wypić, ale zdecydowali się na abstynencję, żeby dziękować nią Bogu za otrzymane dary, a przecież tyle ich otrzymujemy. Bez trzeźwości trudno sobie wyobrazić jakikolwiek rozwój, jakiekolwiek aktywności. To jest coś podstawowego, bez czego nie da się tego wszystkiego realizować.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/08/2ksguzy-1.mp3

XX Diecezjalny Marsz Trzeźwości prowadził od parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzyszowie, gdzie odprawiono nabożeństwo ekspiacyjne i Apel Jasnogórski.

Tagi: ks. Zbigniew GuzytrzeźwośćalkoholizmabstynencjaXXDiecezjalny Marsz TrzeźwościTarnówodwykmarsznałógDiecezja tarnowskaSkrzyszow
Poprzedni

Kino plenerowe RDN zagościło na tarnowskim osiedlu Koszyce [02.08.2025]

Następny

XX Diecezjalny Marsz Trzeźwości [02.08.2025]

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
RELIGIA

Były wojewoda nowosądecki, menedżer z wieloletnim doświadczeniem, został ekonomem Archidiecezji Krakowskiej

23 czerwca 2026
Fot. episkopat.pl
RELIGIA

Słuchacze i radiowcy pojadą na Jasną Górę – trwają zapisy na kolejny autokar

23 czerwca 2026
fot. Sądecka Piesza Pielgrzymka do Tuchowa (FB, zdjęcie archiwalne)
AKTUALNOŚCI

Wyruszą modlić się o powołania. Zbliża się Piesza Pielgrzymka do Tuchowa

22 czerwca 2026
RELIGIA

Zmarł śp. Jan Jurkowski, tata ks. Wojciecha – proboszcza w Ładnej

22 czerwca 2026
fot. Dawid Mikos
RELIGIA

W Zabawie spotkali się stypendyści Fundacji im. abpa Ablewicza

22 czerwca 2026
RELIGIA

Odkryć Gietrzwałd na nowo

22 czerwca 2026
fot. fb: Parafia Ducha Świętego w Mielcu
RELIGIA

Mielec. Zbudźcie się organy

22 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Biskup Andrzej Jeż dziękował rodzinom z diecezji tarnowskiej. W Starym Sączu było ich święto [ZDJĘCIA]

21 czerwca 2026

NAJNOWSZE

Remont ul. Braterstwa Ludów w Starym Sączu. Utrudnienia i objazdy

18:06

Prezydent Nowego Sącza z wotum zaufania i absolutorium. Niejednogłośne werdykty radnych

17:05

Młodzi zaproszeni są do Łużnej na prawdziwy „Reset Serca”

16:04

Plan ogólny Nowego Sącza, czyli słowne przepychanki radnych i władz miasta

15:03

Łużna będzie mieć parking na 100 miejsc postojowych [WIDEO]

15:03

Jak dbać o kwiaty w lecie? 'Wysokie temperatury i gwałtowne burze to największe wyzwania’

14:02

Były wojewoda nowosądecki, menedżer z wieloletnim doświadczeniem, został ekonomem Archidiecezji Krakowskiej

13:01

SIM Małopolska także w Gnojniku. Ponad 30 mieszkań ‘pod klucz’ już w przyszłym roku

13:01

45. rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych 'Solidarność”

13:01

’Szpitalnik’ dołączył do szlaku maszkaronów. To element obchodów jubileuszu 'starego’ szpitala

13:01

NIE PRZEGAP

Czy w gminie Uście Gorlickie powstanie kolejny rezerwat? Temat wzbudza kontrowersje [ROZMOWA]

10 czerwca 2026
fot. Mirosław Cichorz

Przyszłość działki w Łostówce nadal bez decyzji radnych. Wójt zapowiada siódme podejście

2 czerwca 2026

I Rajd Gwiaździsty „Śladami Konfederatów Barskich”

13 czerwca 2026
[logo_showcase id="117200"]

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj