43 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny, który trwał przez prawie 2 lata.
Mieszkańcy Tarnowa, którzy doskonale pamiętają tamte lata, podkreślają, że to były trudne i smutne czasy.
– Ludzie potracili różne rzeczy, komunizm to była straszna plaga. – Nieprzyjemne wspomnienia. Po drodze zatrzymywali i rewidowali wszystko. – Nie można było słuchać radia, wychodzić, godzina była wyznaczona do dwudziestej drugiej, było smutno. – Przeciętny człowiek biedę klepał. – Było ciężko, brakowało produktów potrzebnych do życia.
Okres stanu wojennego był czasem represji i ograniczenia podstawowych praw człowieka. Milicja była upoważniona do przeszukiwania i legitymowania każdego obywatela, a w sklepach brakowało podstawowych produktów. W czasie stanu wojennego, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do stu osób. Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej internowanych zostało około 10 tysięcy.



![Pokłon Trzech Króli już w przygotowaniu. Kacper, Melchior i Baltazar będą szli do Jezusa z trzech różnych stron [ZDJĘCIA] 4 poklon trzech kroli](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/poklon_trzech_kroli-350x250.jpg)







![Brama Miasta ma być nową wizytówką Nowego Sącza. Co na to mieszkańcy? [ZDJĘCIA] 12 fot. {wizualizacja} dzięki uprzejmości portalu miastoNS.pl](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/1-120x86.jpg)
![Jarmark Bożonarodzeniowy w Żabnie [21.12.2025] 13 aa IMG 5874 bb](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/aa_IMG_5874_bb-120x86.jpg)

