piątek, 10 lipca 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii w szkole

Ewa Biedrońautor / źródło: Ewa Biedroń
2024/12/11 - 08:08
- RELIGIA
A A
fot. Biuro Prasowe KEP

fot. Biuro Prasowe KEP

Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia – czytamy w komunikacie strony kościelnej z posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie. Dotyczyło ono lekcji religii w szkole.

– Jak wskazuje abp Józef Kupny to spotkanie, które się odbyło w Warszawie na wniosek strony kościelnej było rozczarowujące przede wszystkim ze względu na to, że ze strony rządowej nie ma żadnych ustępstw. Jest jeden przekaz, aby te zmiany, które są zapowiadane weszły w życie od września przyszłego roku –

mówi ks. dr Andrzej Jasnos dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/12/10komunikat.mp3

Wśród propozycji strony kościelnej znalazło się m.in. wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki. W ramach poszukiwania kompromisu, strona kościelna zaproponowała również stopniową, rozłożoną w czasie, redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów. W szkołach podstawowych sytuacja powinna pozostać bez zmian.

– W szkołach ponadpodstawowych mamy egzamin maturalny, gdzie przedmiotów jest więcej. Młodzi chętnie uczestniczą w lekcji religii, ale ta jedna godzina to jest takie wyjście ze strony kościelnej, aby w pewien sposób odciążyć maturzystów, uczniów techników i szkół zawodnych, którzy mają dużo praktyk.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/12/10zasady.mp3

Strona kościelna wyraziła także swój sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Uważa również za nieuzasadnione i dyskryminujące przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych.

Strona kościelna przypomina, że nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości europejskich państw oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku. – Wprowadzane w życie zmiany, w opinii strony kościelnej, będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych – podaje komunikat.

– Wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne – czytamy w komunikacie.

Posłuchaj wywiadu:

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/12/10PulsWywiadReligia.mp3

 
Komunikat strony kościelnej z posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, 9 grudnia 2024 roku, zebrała się, na wniosek strony kościelnej, Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Posiedzeniu współprzewodniczyli abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Spotkanie zostało zwołane w związku z brakiem porozumienia, po rozmowach w ramach Podkomisji ds. religii w szkole, powołanej przez Komisję Wspólną. W trakcie obrad podjęto również kwestię Funduszu Kościelnego. Strona rządowa ponowiła przedstawione na poprzednim posiedzeniu Komisji Wspólnej propozycje dotyczące zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami. Strona kościelna czeka na powołanie, zgodnie z Konkordatem, zespołu rządowego do rozmów ze stroną kościelną. Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej powołał już w marcu odpowiedni zespół do prowadzenia rokowań.

Odnośnie do religii w szkole, strona kościelna ponownie zwróciła uwagę na sprzeczność rozporządzenia ministra edukacji z 26 lipca 2024 roku oraz projektu nowego rozporządzenia skierowanego do konsultacji publicznych 30 września 2024 roku z przepisami wyższego rzędu, z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej na czele.

Przypomniała również, że uregulowanie przez Ministra Edukacji spraw dotyczących organizacji nauki religii w przedszkolach i szkołach wymaga działania 'w porozumieniu z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych” (art. 12 ust. 2 Ustawy o systemie oświaty), co potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 27 listopada 2024 roku.
Strona kościelna w szczególności wyraziła swój sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Uważa również za nieuzasadnione i dyskryminujące przyjęcie ogólnej zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych.
W ramach poszukiwania kompromisu, strona kościelna powtórzyła propozycję reformy, polegającej na rozłożonej w czasie, stopniowej redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów oraz wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów. W szkołach podstawowych sytuacja powinna pozostać bez zmian.

W odpowiedzi na przedstawioną propozycję ustawowego rozwiązania kwestii obecności religii w szkole, strona kościelna wyraziła gotowość włączenia się w pracę nad tym projektem pod warunkiem wycofania się przez ministerstwo z wprowadzanych zmian.

Strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia. Może to prowadzić do eskalacji napięcia wokół nauczania religii w szkole, które to nauczanie uznawane jest za standard w zdecydowanej większości państw demokratycznych w Europie oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po roku 1989. Wprowadzane w życie zmiany, w opinii strony kościelnej, będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych. Wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne.

Podpisali członkowie Komisji Wspólnej ze strony kościelnej

Tagi: religialekcje religiiKEPw szkołachkomunikatKonferencja Episkopatu Polski
Poprzedni

Rondo zamiast skrzyżowania. Kiedy ruszą prace na granicy Krzyżowki i Mochnaczki Wyżnej?

Następny

To już pewne – Unia Tarnów ŻSSA pojedzie w 2. Ekstralidze!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zdjęcia pochodzą z książki 'Arcybiskup Zygmunt Zimowski – Współpracownik Prawdy”
AKTUALNOŚCI

’Był perłą nadwiślańską”. Kupienin uczci pamięć abp. Zygmunta Zimowskiego

9 lipca 2026
fot. stowarzyszenie Wyznaczamy Nowy Kierunki
AKTUALNOŚCI

Po raz pierwszy będzie można oglądać kryptę pod kościółkiem na Starym Cmentarzu

9 lipca 2026
fot. arch. RDN/Odpust ku czci św. Szymona w Lipnicy Murowanej 2025
AKTUALNOŚCI

Mieszkańcy Lipnicy Murowanej czekają na decyzję, czy św. Szymon zostanie oficjalnym patronem miejscowości

9 lipca 2026
fot. Krzysztof Jasiński
RELIGIA

Przebaczyć, aby otrzymać przebaczenie – ósmy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego 2026

9 lipca 2026
AKTUALNOŚCI

Kończy się odpust, nie kończy się kult. Matka Boża Tuchowska przyciąga całe pielgrzymki

9 lipca 2026
AKTUALNOŚCI

Opieka nad chorymi jako sprawdzian człowieczeństwa

9 lipca 2026
AKTUALNOŚCI

Rodacy wspominali biskupa Władysława Bobowskiego w pierwszą rocznicę śmierci [ZDJĘCIA]

9 lipca 2026
RELIGIA

Zmarł śp. Ks. dr Julian Zbigniew Kapłon

8 lipca 2026

NAJNOWSZE

Protest w Lisiej Górze [09.07.2026]

20:08

Mieszkańcom skończyła się cierpliwość i zaufanie. Po proteście w Lisiej Górze zapowiadają referendum

20:08

Boisko przy Krzyskiej czeka rozbudowa. Miasto szuka wykonawcy prac

18:06

Bezpieczniej i aktywniej. Ładną i Pogórską Wolę połączy nowoczesna ścieżka pieszo-rowerowa

15:03

Dwa dni wielkiego świętowania. Dni Limanowej ze znanymi gwiazdami i masą atrakcji

14:02

Odnowiony dworek w Klęczanach przyjmie dzieci od początku września

14:02

W tym roku na Sądecczyźnie jest już ponad 3,5 tysiąca zgłoszeń lokalnych zagrożeń

14:02

Wielka feta w Gródku nad Dunajcem. Co będzie się działo w trakcie Dni Jeziora Rożnowskiego? [PROGRAM]

14:02

Latem kort tenisowy – zimą lodowisko. Gmina Bochnia szykuje niecodzienną atrakcję

13:01

’Był perłą nadwiślańską”. Kupienin uczci pamięć abp. Zygmunta Zimowskiego

13:01

NIE PRZEGAP

Pokój pełen zabawek, a dziecko się nudzi – skąd ten problem?

8 lipca 2026

Diecezjalne Święto Rodziny w Starym Sączu (21.06.2026) [ZDJĘCIA]

21 czerwca 2026

Do starostwa wpłynęło już kilkadziesiąt sprzeciwów prokuratury. Rusza procedura cofania praw jazdy

4 lipca 2026
[logo_showcase id="117200"]

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj