To powrót do naturalnego wyglądu – tak o wyremontowanej kapliczce mówią Katarzyna i Mariusz Zając z pracowni konserwacji dzieł sztuki. Małżeństwo kończy prace renowacyjne przy znanej tarnowskiej kapliczce.
Figura Matki Bożej wygląda teraz inaczej. Niektórzy przyzwyczaili się do poprzedniego, niebieskiego koloru. Po remoncie jest to wapienny kolor. Chociaż przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Chopina trwają jeszcze ostatnie prace, my już zapytaliśmy mieszkańców jak oceniają zmiany.
– Jest pięknie. Taka inna, ale piękna. – Bardzo ładna, odnowiona, bardzo się z tego cieszymy. Będzie nam miło się tutaj modlić. – Robi duże wrażenie, dużo osób tutaj przychodzi na majówki. Jest to ważny punkt miasta. Przyzwyczaiłem się do kolorowej figury, ale może być i jasny kolor – Matka dziewica, kolor jest czysty, bo to Maryja Niepokalana. Zastanawiam się czy figura może się bardziej brudzić od strony ulicy? – Jest różnica, ale figura jest piękna. Tamta była już bardzo zniszczona, farba odpadała. Ta jest ładna i bardzo się podoba.
Katarzyna i Mariusz Zając z pracowni konserwacji dzieł sztuki mówią, że figura była kilka razy przemalowywana.
– Zaskoczyła nas sama rzeźba, bo ona nie jest z kamienia, tylko ze sztucznego kamienia zrobiona, czyli to jest odlew, a reszta jest z piaskowca. Ona była bardzo przemalowana, dużo pracy spędziliśmy, na tym, żeby usunąć te wszystkie przemalowania olejne, żeby ona odzyskała swój naturalny wygląd, czyli tak jak wyglądała pierwotnie. Ze cztery warstwy olejne na pewno były. Są także złocenia, wykonane zostały złotem płatkowym 23- karatowym. Znaleźliśmy ślady tego złocenia pierwotnego, więc powtórzyliśmy na tych elementach, które były złocone. – Przy samej figurze było sporo pracy, ale mieliśmy problematyczną sprawę z tym ogrodzeniem. Niektóre elementy są nowe.
Mieszkańcy jeszcze nie mogą zobaczyć całej odnowionej kapliczki, bo trwają ostatnie prace i teren jest ogrodzony. Remont powinien zakończyć się w tym tygodniu.
Kapliczka powstała w 1890 roku i od tego czasu na stałe wpisała się w świadomość mieszkańców, którzy co roku w maju przychodzą, by odprawiać nabożeństwo ku czci Maryi.
Koszt renowacji figury wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na ten cel miasto otrzymało 15 tysięcy złotych dofinansowania z Województwa Małopolskiego. 14 tysięcy pochodzi z budżetu Rady Osiedla Starówka. Z kolei pozostała, brakująca kwota, zostanie uzupełniona z budżetu miasta.