wtorek, 3 czerwca 2025
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Już za kilka dni Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą

Ewa Biedrońautor / źródło: Ewa Biedroń
2024/04/26 - 09:09
- RELIGIA
A A
Helena Kmieć, fot. archiwum archidiecezji krakowskiej

Helena Kmieć, fot. archiwum archidiecezji krakowskiej

Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

10 maja w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Z radością tę wiadomość przyjęły siostry służebniczki dębickie. Mówiła o tym w audycji Rozgryźć Kościół siostra Savia Bezak, która pełni funkcję ekonomki generalnej. Siostra Savia była w Boliwii, gdy zginęła Helena Kmieć.

– Helenka była i jest dla nas darem, ale jej śmierć jest także tajemnicą. Dopiero z upływem czasu Bóg ukazuje nam czemu to służyło, ile dobra z tego wyprowadza mimo takiej tragedii, która wydarzyła się na naszej misji w Boliwii. Będziemy nadal kontynuować współpracę z księdzem postulatorem Pawłem Wróblem. Po pobycie w Boliwii, rozmowach i spotkaniach, ksiądz postulator podjął decyzję, że będzie to proces prowadzony drogą udowodnienia heroiczności cnót, a nie drogą męczeństwa, jak to się początkowo wydawało.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/04/25siostra.mp3

Helena Kmieć, wolontariuszka zamordowana w Boliwii w 2017 r. współpracowała z siostrami w przygotowaniu do otwarcia ochronki dla dzieci w mieście Cochabamba. Siostra Savia miała okazję poznać w Boliwii Helenę i jej koleżankę.

– Pamiętam jak były mi przedstawiane na pierwszym śniadaniu, zwyczajne dziewczyny, trochę nieśmiałe, ale już zadomowione w naszym domu, czuły się tam dobrze. Siostry opowiadały mi o ich ogromnym zaangażowaniu i czego już dokonały przez tydzień. Tak je pamiętam: ciche, nieśmiałe, ale radosne i zaangażowane. Widać było efekty ich zaangażowania w ochronce. Helenka pozostawiła te efekty na ścianach ochronki, bo wymalowała kwiaty, których zdjęcia krążą w różnych publikacjach. Była rozmodlona, to też i ja widziałam, ponieważ dziewczyny przychodziły wcześnie rano do naszej kaplicy na różaniec i Mszę św.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/04/25wspom.mp3

Wszyscy, którzy mają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące Heleny Kmieć – zarówno pozytywne jak i negatywne – mogą je przekazywać do kurii metropolitalnej w Krakowie do 30 czerwca.

Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 roku w Krakowie. Jej edukacja była w dużej mierze związana z Zespołem Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, gdzie w 1998 roku rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Po jej ukończeniu kontynuowała naukę w gimnazjum, a następnie w liceum prowadzonym również przez to Stowarzyszenie. Po pierwszym roku nauki dwa kolejne spędziła na stypendium w żeńskiej szkole w Wielkiej Brytanii. W 2009 roku rozpoczęła studia inżynierskie na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, które ukończyła w 2014 roku.

W jej życiu bardzo ważnym aspektem stała się możliwość pomocy i świadczenia dobra drugiemu człowiekowi. Angażowała się w pomoc w nauce dzieciom w świetlicy Caritas i działalność w Katolickim Związku Akademickim oraz duszpasterstwie akademickim 'Albertinum” w Gliwicach. Prawie codziennie podczas studiów uczestniczyła we Mszy świętej, która była dla niej niezwykle istotnym punktem dnia.

W czasie studiów nawiązała także kontakt z Wolontariatem Misyjnym 'Salvator” prowadzonym przez zgromadzenie Księży Salwatorianów, w którym odkryła swoje powołanie misyjne. Na swoją pierwszą misję została posłana w 2012 roku do Galgaheviz na Węgrzech, gdzie prowadziła półkolonie dla dzieci.ezak

W 2013 roku została posłana na misję do Zambii, gdzie pracowała z dziećmi ulicy. Następnie w 2014 roku wyjechała na misje do Timisoary w Rumunii, gdzie również podjęła pracę wśród młodych. Dnia 8 stycznia 2017 roku rozpoczęła półroczną posługę w ochronce dla dzieci prowadzonej przez Siostry Służebniczki Dębickie w Cochabambie w Boliwii. Jej posługa misyjna została tam niespodziewanie przerwana w nocy 24 stycznia 2017 roku, kiedy została brutalnie zamordowana.

Po śmierci Heleny Kmieć spontanicznie pojawiła się wśród wiernych opinia o jej świętym życiu oddanym Bogu i Kościołowi.

Posłuchaj rozmowy z s. Savią Bezak:

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/04/25.04.24-rozg-kosciol.mp3
Tagi: rozgryźć Kościółproces beatyfikacyjnyHelena Kmiećs. Savia Bezak
Poprzedni

Proboszcz ze Słopnic to człowiek z pasjami. Motocykle i nie tylko [ROZMOWA]

Następny

10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pawel14 750x536 1
AKTUALNOŚCI

Bochnia. Przynosząc makulaturę pomagamy misjom

3 czerwca 2025
bf IMG 9607
RELIGIA

Pomagają samotnym i schorowanym – wolontariusze ze szkolnych Caritas spotkali się w Szczepanowie

3 czerwca 2025
ppt opoka
AKTUALNOŚCI

Ogłoszony rekolekcjonista i rozpoczęte zapisy. Wielkie przygotowania do 42. PPT [ZDJĘCIA]

3 czerwca 2025
fot. archiwum RDN
RELIGIA

Zmarł śp. ks. mgr Stanisław Poręba

2 czerwca 2025
BLHFJ9Ah
RELIGIA

Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich tym razem w Poznaniu

2 czerwca 2025
znicz2
RELIGIA

Zmarł śp. Józef Świątek – tata ks. Daniela, wikariusza parafialnego w katedrze

2 czerwca 2025
UNSJPII maj NS005
RELIGIA

Na czym polega etyka reklamy? Kolejne wykłady UNSJPII

2 czerwca 2025
sympozjum ks dziedziak
AKTUALNOŚCI

Był miłośnikiem Eucharystii i Ludu Bożego. Ujanowice pamiętają o ks. Bernardynie Dziedziaku

1 czerwca 2025

NAJNOWSZE

fot. Regionalny Reporter na Facebooku

Wypadek na drodze krajowej 87. Samochody w rowie

15:03

Bochnia. Przynosząc makulaturę pomagamy misjom

15:03

Pomagają samotnym i schorowanym – wolontariusze ze szkolnych Caritas spotkali się w Szczepanowie

14:02

Ogłoszony rekolekcjonista i rozpoczęte zapisy. Wielkie przygotowania do 42. PPT [ZDJĘCIA]

13:01

Tarnów liczy na bonusy z wygranej Nawrockiego. Na horyzoncie powrót do 'siódmej szprychy” i reforma administracyjna?

13:01

Pościg policyjny i narkotyki. Działacz Konfederacji z regionu limanowskiego zatrzymany przez policję

13:01

Jak studenci dorabiają w wakacje? Zdradzili nam swoje sposoby na letni zarobek

12:12

Powstało 10 km sieci wodociągowej w Staszkówce. Kiedy będzie można się przyłączyć? [WIDEO]

11:11

Tarnowski Szlak Maszkaronów wzbogaci się o nową figurkę

11:11

Nawalne deszcze w Ochotnicy Dolnej. Gmina podsumowuje akcję usuwania szkód [ZDJĘCIA]

09:09

NIE PRZEGAP

kosciol sw heleny 8

Ruszyły prace związane z rekonstrukcją kościoła św. Heleny w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

16 maja 2025
fot. Państwowa Straż Pożarna w Tarnowie

Kolejny pożar w Tarnowie. Mężczyzna doznał poważnych poparzeń ciała

20 maja 2025
Na zdjęciu: Żłobek "Lubiś" w Lubczy - fot. zlobeklubis.pl

Będzie więcej miejsc opieki nad najmłodszymi – w Ryglicach powstanie żłobek i oddział przedszkolny

12 maja 2025
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj