Niektóre zostały odnowione a inne zrekonstruowane, w sumie 41 cmentarzy z okresu I wojny światowej m.in. w Brzesku, Tarnowie, czy Zakliczynie zostało odnowionych za kwotę blisko 13 milionów złotych.
W zakliczyńskim Ratuszu odbyło się podsumowanie realizacji projektu, a w samej gminie Zakliczyn przez ostatnie 1,5 roku prace rekonstrukcyjne wykonano przy pięciu takich cmentarzach.
-Cmentarze wojenne narażone są na działanie czynników atmosferycznych i stąd wymagają systematycznych remontów i prac konserwatorskich. Są to jednak prace skomplikowane i czasochłonne, a konieczne nakłady finansowe przekraczają niejednokrotnie możliwości samorządów miejskich i gminnych – mówił burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.
Celem projektu, który był realizowany ze środków unijnych, państwowych i z budżetów samorządów, było powstrzymanie degradacji zabytkowych cmentarzy i uzupełnienie brakujących na nich elementów, aby tym miejscom przywrócić historyczny wygląd.






![Były tańce, śpiew i pokaz mody - seniorzy z Wojnicza pokazują, jak się bawić [ZDJĘCIA] 7 IMG 1335](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/IMG_1335-350x250.jpg)
![Czy młodzi czytają Pismo święte? ‘Rusz duszę ze Słowem’ [ZDJĘCIA] 8 IMG 1215](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/IMG_1215-350x250.jpg)






