Pierwsze „trzynastki” trafią na konta emerytów i rencistów już w marcu. Aby je otrzymać nie trzeba składać żadnego wniosku.
ZUS wypłaca „trzynastki” z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne, to ZUS przekaże pieniądze przed dniem wolnym.
– Pierwsza wypłata będzie 31 marca, ponieważ 1 kwietnia wypada w sobotę. Kolejne terminy, w których ZUS przekaże dodatkowe świadczenia roczne to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 kwietnia. Wcześniejsza wypłata obejmie również te osoby, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca. Pieniądze trafią do nich jeszcze przez Wielkanocą
– mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce.
Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.



![Kobieta przygnieciona przez drzewo w powiecie tarnowskim. W akcji ratunkowej uczestniczyły służby z dwóch powiatów [AKTUALIZACJA] 4 fot. fb. Brzesko112.pl - Brzeski Portal Ratowniczy](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/603823192_1393408048817636_1955251625558264113_n-350x250.jpg)










