Już w czwartek (15.09) w Ochotnicy Dolnej będzie można dowiedzieć się o korzeniach tutejszej ludności. Okazją będzie II Międzynarodowy Kongres Kultury Wołoskiej.
Podczas wydarzenia prelegenci przedstawią ideę Szlaku Kultury Wołoskiej, która odzwierciedla wspólnotę górali łuku Karpat.
– Ochotnica była lokowana w średniowieczu na prawie wołoskim. Wołosi są jednymi z protoplastów obecnej społeczności ochotnickiej. My chętnie nawiązujemy do tych korzeni, bo z nich wyrosła nasza tradycja oraz cała tradycja góralska na Podhalu
– mówi wójt Ochotnicy Dolnej Tadeusz Królczyk.
Podczas kongresu swoją wiedzą podzieli się między innymi prof. dr hab. Ilona Czamańska z Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W programie jest też panel dyskusyjny i koncert zespołu Vołosi. Wszystko rozpocznie się w czwartek o 12.00.
Radio RDN Nowy Sącz patronuje wydarzeniu.


![Motomikołaje pokazali moc. Z sądeckiego rynku wyruszyła parada [ZDJĘCIA, WIDEO] 3 motomikolajee](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/motomikolajee-350x250.jpg)


![Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej przeżywają adwentowe przygotowania do świąt [ZDJĘCIA] 6 grodek](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/grodek-350x250.jpg)








