Słuchać, czy może słyszeć? 18 lipca obchodzimy dwunasty Światowy Dzień Słuchania. Na całym świecie organizowane są transmisje na żywo, podczas których można poprawić umiejętność słuchania.
Zapytaliśmy przechodniów na sądeckich plantach czy wiedzą, jakie są różnice między słuchaniem a słyszeniem.
– Jeżeli ktoś słucha to rozumie, a jeżeli słyszy, to jest tylko świadom otaczającego dźwięku. Bardzo dobrze podsumowuje to motto Sherlocka Holmesa, który zawsze powtarzał Watsonowi: „Słyszysz, ale nie słuchasz” – mówi napotkana przez nas dziewczyna. – Słyszeć trzeba uważnie, a słuchać można muzyki. W sumie nie potrafię tego rozróżnić – dodaje jej kolega.
– Słuchać można kogoś, a słyszeć? Nie wiem, jaka jest różnica – komentuje inna kobieta.
A czy zdarza nam się słuchać innych ludzi? – Zależy, co chcą powiedzieć, bo trzeba słuchać, ale nie wszystko trzeba słyszeć – mówi dziewczyna. – Nie mam zbyt częstego kontaktu z ludźmi, więc ich nie słucham – powiedziała kolejna kobieta spotkana przez reportera radia RDN.
Światowy Dzień Słuchania jest obchodzony 18 lipca, bo tego dnia urodził się kanadyjski kompozytor Raymond Murray Schafer, który w ramach tzw. ekologii akustycznej badał relacje, jakie zachodzą miedzy człowiekiem i jego otoczeniem poprzez dźwięk.