Znakiem jakości „Poznaj Dobrą Żywność” może się poszczycić Spółdzielnia Mleczarska „KaMos” w Kamiennej Górze.
Ze specjalistą do spraw sprzedaży i marketingu Ireneuszem Żmijanem rozmawiał Marcin Jabłkowski.
Ireneusz Żmijan: Nasza lokalizacja to Dolny Śląsk. Firma istnieje w Sudetach od 1954 r. i od początku produkuje nabiał.
Marcin Jabłkowski: Co konkretnie Państwo produkują?
IŻ: Produkujemy taki podstawowy nabiał, który sprzedajemy w najbliższej okolicy. Jest to świeże mleko, śmietanki, twarogi, maślanki, kefiry. Wyróżnia nas to, że jesteśmy jedynym z nielicznych w Polsce producentów sera z przerostem niebieskiej pleśni. Produkujemy go od 1956 r.
MJ: Czyli zanim jeszcze stał się modny?
IŻ: Tak. Pierwsze próby sprzedaży sera są bardzo ciekawe. W zapisach firmy czytamy, że wyprodukowana część tego produktu, ok. 300 kg. sera została rozdana pracownikom, bo nie było zainteresowania klientów zakupem tego sera.
MJ: Później czasy się zmieniły…
IŻ: Tak. Teraz można powiedzieć, że ser sprzedaje się sam.
MJ: Skąd biorą Państwo mleko?
IŻ: Mleko tylko i wyłącznie pochodzi z gospodarstw, z którymi mamy podpisane umowy. Nasz zakład nie kupuje mleka z hurtu. Produkt – mleko surowiec jest z terenu Sudetów.
MJ: Można powiedzieć, że jest ekologicznie czysty?
IŻ: Tak. Jest to teren prawie wolny od przemysłu. Mamy nieco mocniejszy klimat. Jest to także teren górzysty, więc tego mleka na pewno nie ma zbyt wiele, ale jest na pewno dużo bardziej wartościowe. Zaobserwowaliśmy, że znak PDŻ znajduje się na coraz większej gamie produktów spożywczych. Zainteresowaliśmy się tym programem na początku 2010 r. W roku 2011 aplikowaliśmy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w trzecim kwartale 2012 r., otrzymaliśmy ten znak i posługujemy się nim do dziś.
MJ: Czy było trudno uzyskać znak PDŻ?
IŻ: Wydaje mi się, że nie. Mając produkt tradycyjny, wytwarzany w jednej lokalizacji z surowca, który też pochodzi z jednej lokalizacji, to uważam, że nie było to bardzo trudne.
MJ: A utrzymać go?
IŻ: Skoro utrzymujemy cały czas znak Jakość, Tradycja i też poddajemy się w tym celu certyfikacji corocznej, to nie jest trudno ten znak utrzymać.
MJ: Czy ten znak pomaga i czy Państwa marka jest dzięki niemu bardziej rozpoznawalna na rynku i co za tym idzie, jest więcej chętnych na zakup Państwa produktów?
IŻ: Tak, wydaje mi się, że klienci bardziej zwracają uwagę na produkty spożywcze właśnie z tym znakiem jakościowym.
MJ: A jak wygląda sprzedaż pozostałych produktów. Dużo jest odbiorców?
IŻ: Póki co jeden nasz produkt jest takim produktem ogólnokrajowym. Pozostałe: śmietanki, kremówki może aplikują do ogólnopolskich produktów, ale są raczej regionalne i sprzedają się w obrębie województwa dolnośląskiego. Natomiast z serem pleśniowym staramy się być w całej Polsce, zarówno w sieciach handlowych jak i u klientów z rynku tradycyjnego i gastronomii.
MJ: Życzę zatem żeby ta sprzedaż nadal się udawała!
IŻ: Dziękuje serdecznie!
BUŁECZKI JACZKOWICKIE
Przepis poleca firma WOSEBA
SKŁADNIKI:
– 500 g Dolnośląskiej
– Mąki Luksusowej typ 550 Woseba
– 300 ml cieplej wody
– 20 g świeżych drożdży
– 1 czubata łyżeczka soli
SPOSÓN PRZYGOTOWANIA:
Przesianą mąkę wsypać do miski. Dodać sól, drożdże, wodę. Wszystkie składniki
wymieszać łyżką. Następnie wyrabiać ciasto energicznie przez kilka minut aż do osiągnięcia
gładkiej i elastycznej konsystencji. Odstawić w ciepłe miejsce, przykryć ściereczką i poczekać aż ciasto podwoi swoją objętość. Po wyrośnięciu, ciasto podzielić na 8 jednakowych kawałków. Z każdego uformować bułeczkę. Ułożyć je na blachę posypaną mąką. Przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia. Przed wstawieniem bułeczek do pieca zalecamy delikatnie posmarować je wodą. Piec przez 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 220ºC. Po upieczeniu przełożyć z blachy na kratkę.
„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl