Jedną z firm posiadającą produkty oznaczone znakiem PDŻ są Makarony Polskie S.A. z Rzeszowa. Jak podkreśla Zenon Daniłowski, prezes zarządu firmy, wyroby wyróżniają się przede wszystkim jakością. Znak PDŻ wzmacnia pozycję zakładu jako dystrybutora, sprzedawcy i sprawia, że produkty są lepiej widoczne na półce sklepowej.
Firma ma w swojej ofercie makarony tradycyjne wyprodukowane z mąki i z wody, ale też makarony z dodatkiem jaj oraz makarony z tzw. niestandardowych surowców. Zaliczamy do nich np. żyto, grykę, proso, owiec. Dostępne są również makarony smakowe produkowane z dodatkiem takich surowców jak szpinak, papryka, pomidor. Ostatnią, najnowszą grupę makaronów stanowią makarony warzywne. Produkowane są z soczewicy ciecierzycy oraz zielonego groszku. Mają one wiele walorów prozdrowotnych. Na przykład makaron z gryki zawiera dużo metali, nie ma w sobie glutenu, więc wpisuje się w modną w dzisiejszych czasach prozdrowotną dietę. Makaron z pełnego przemiału i żytni zawierają dużo błonnika, z kolei makarony z roślin strączkowych, to makarony wysokobiałkowe.
Makarony to jedna z najbardziej innowacyjnych firm na skalę Europy. W Polsce jest zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o wprowadzanie nowych smaków i składów surowcowych. Zakład korzysta z krajowych produktów. Dostawcami są najwięksi producenci mąki i jaj. Dla krótszych serii kupowane są jaja przepiórcze. Miesięczna produkcja makaronów wynosi około 3 tys. ton.
Klient może się spodziewać dobrego, smacznego, zdrowego makaronu, który będzie doskonale się komponował. Makarony gryczane i żytnie są bardzo ciekawym dodatkiem do drugich dań. Kupując makaron, który ma znak PDŻ ma się gwarancję dobrego, polskiego produktu, z którego można mieć satysfakcję kulinarną.
Placki pszenne z brokułami i Kamiennogórskim Serem Pleśniowym
Poleca firma KaMos
Składniki:
dwa dojrzałe pomidory
200 g brokuła
1 cebula
biała
165 g Kamiennogórskiego Sera Pleśniowego
KaMos
2 placki pszenne typu tortilla
kolendra
świeża do dekoracji
kminek
sól
pieprz
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki kroimy w centymetrową kostkę następnie mieszamy razem doprawiamy solą pieprzem oraz kminkiem. Gotowy farsz nakładamy na placek pszenny, zwijamy podobnie jak naleśnik.
Gotowe danie pieczemy w piekarniku 10 do 12 minut w temperaturze 170°C. Podajemy posypując danie świeżo posiekaną kolendrą.
„Poznaj dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl