środa, 24 czerwca 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Diecezja: beatyfikacja o. Zbigniewa Strzalkowskiego, pochodzacego z podtarnowskiej Zawady

Ewa Biedrońautor / źródło: Ewa Biedroń
2015/12/01 - 07:07
- RELIGIA
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

W sobote, 5 grudnia w Peru, w miejscowosci Chimbote zostana wyniesieni do chwaly oltarzy trzej meczennicy, wsród których sa dwaj polscy franciszkanie: ojciec Michal Tomaszek oraz ojciec Zbigniew Strzalkowski. Delegacja z diecezji tarnowskiej juz 3 grudnia wyleci do Peru na te uroczystosci. Na jej czele bedzie biskup tarnowski Andrzej Jez.

„Przezywajac beatyfikacje naszego rodaka dziekujmy Bogu za to, ze tarnowska diecezja – „ziemia swietych i blogoslawionych” – po raz kolejny wydala piekny owoc swietosci zycia kaplanskiego i zakonnego” – napisal biskup tarnowski Andrzej Jez w komunikacie do wiernych.

W beatyfikacji o. Zbigniewa Strzalkowskiego beda tez uczestniczyc ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji i ks. Czeslaw Haus, proboszcz parafii Milosierdzia Bozego w Tarnowie, byly misjonarz w Peru. Ojcowie franciszkanie zaprosili na uroczystosci takze rodzine meczennika z Zawady kolo Tarnowa.

„Po niemal 25 latach od meczenstwa o. Zbigniewa doczekalismy sie dnia beatyfikacji. Otrzymujemy poteznego oredownika, który nie bal sie prawdy i stanal zdecydowanie po stronie Ewangelii i za te odwazna postawe poniósl smierc. My w tej smierci odczytujemy wielkie swiadectwo , które powinno sluzyc naszemu codziennemu zyciu ” – dodaje ks. Czermak.

Wikariusz biskupa tarnowskiego ds. misji, kilka lat po meczenstwie franciszkanów byl na grobach meczenników. Dotychczas spoczywali oni w kosciele w Pariacoto, czyli tam gdzie pracowali. „Napis na ich grobie pamietam do dzis „Mocni w wierze, plonacy miloscia, poslancy pokoju az do meczenstwa”. Obecnie ciala ojców zostaly przeniesione do kosciola, który zostal wybudowany na miejscu gdzie poniesli smierc” – mówi ks. Krzysztof Czermak.

W niedziele, 6 grudnia w kosciolach diecezji tarnowskiej bedzie dziekczynienie za nowych blogoslawionych. Natomiast diecezjalne uroczystosci odbeda sie w lutym z okazji Dnia Zycia Konsekrowanego.

O meczennikach franciszkanach dowiedza sie tysiace diecezjan za sprawa malych koledników misyjnych. Ich wspomnienie znalazlo sie w scence teatralnej i hymnie koledników, który dzieci zaspiewaja w domach diecezjan. O. Zbigniew i o. Michal sa takze na plakatach akcji koledników misyjnych oraz na pamiatkach, które kolednicy zostawia w domach mieszkanców diecezji.

Ponadto dzieci od klasy IV do VI sa zaproszone do wziecia udzialu w konkursie dla koledników misyjnych, który poswiecony jest meczennikom z Pariacoto . Jest on zatytulowany „Oddali zycie dla Chrystusa”. Zgloszenia grup do konkursu nalezy przesylac do Wydzialu Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie do 23 grudnia 2015 r., na adres: misje@diecezja.tarnow.pl.

Sluga Bozy ojciec Zbigniew Strzalkowski – za niedlugo juz blogoslawiony urodzil sie w 1958 roku w Tarnowie. Ochrzczony zostal w tarnowskiej katedrze, w Tarnowie takze zdal egzamin dojrzalosci i przez krótki czas równiez pracowal. Majac 21 lat wstapil do Zakonu Franciszkanów, gdzie zlozyl sluby zakonne, a nastepnie w roku 1986 zostal wyswiecony na kaplana. Pod koniec roku 1988 wyjechal na misje do Peru, gdzie poswiecil sie dzielu ewangelizacji nie tylko gloszac slowo Boze i sprawujac sakramenty swiete, ale takze troszczac sie o chorych i ubogich.

9 sierpnia 1991 roku poniósl smierc meczenska razem z o. Michalem Tomaszkiem z rak terrorystycznej organizacji, która uznala ich prace misyjna za szkodliwa dla rozwoju planowanej w Peru komunistycznej rewolucji.

***

Emisja filmu pt. „Zycia nie mozna zmarnowac”, opowiadajaca o zyciu i meczenstwie o. Michala Tomaszka i o. Zbigniewa Strzalkowskiego, bedzie w przeddzien beatyfikacji 4 grudnia, w piatek o godz. 20.25 na TVP 1.

Powtórka programu 6 grudnia, w niedziele  o godz. 9.30.

 

Poprzedni

Kickboxing: Rozmowa z Ewa Bulanda, wicemistrzynia swiata

Następny

Diecezja: Nie zyje ks. Marek Sobota

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
RELIGIA

Były wojewoda nowosądecki, menedżer z wieloletnim doświadczeniem, został ekonomem Archidiecezji Krakowskiej

23 czerwca 2026
Fot. episkopat.pl
RELIGIA

Słuchacze i radiowcy pojadą na Jasną Górę – trwają zapisy na kolejny autokar

23 czerwca 2026
fot. Sądecka Piesza Pielgrzymka do Tuchowa (FB, zdjęcie archiwalne)
RELIGIA

Wyruszą modlić się o powołania. Zbliża się Piesza Pielgrzymka do Tuchowa

22 czerwca 2026
RELIGIA

Zmarł śp. Jan Jurkowski, tata ks. Wojciecha – proboszcza w Ładnej

22 czerwca 2026
fot. Dawid Mikos
RELIGIA

W Zabawie spotkali się stypendyści Fundacji im. abpa Ablewicza

22 czerwca 2026
RELIGIA

Odkryć Gietrzwałd na nowo

22 czerwca 2026
fot. fb: Parafia Ducha Świętego w Mielcu
RELIGIA

Mielec. Zbudźcie się organy

22 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Biskup Andrzej Jeż dziękował rodzinom z diecezji tarnowskiej. W Starym Sączu było ich święto [ZDJĘCIA]

21 czerwca 2026

NAJNOWSZE

zdjęcie ilustracyjne

Mężczyzna przygnieciony przez ciągnik. Na miejscu lądował LPR

08:08

Szkoła w Gosprzydowej będzie dwa razy większa. Wkrótce rusza remont i rozbudowa

08:08

Akcja ratunkowa w powiecie limanowskim. Spłonęła stodoła i poddasze domu

07:07

Remont ul. Braterstwa Ludów w Starym Sączu. Utrudnienia i objazdy

18:06

Prezydent Nowego Sącza z wotum zaufania i absolutorium. Niejednogłośne werdykty radnych

17:05

Młodzi zaproszeni są do Łużnej na prawdziwy „Reset Serca”

16:04

Plan ogólny Nowego Sącza, czyli słowne przepychanki radnych i władz miasta

15:03

Łużna będzie mieć parking na 100 miejsc postojowych [WIDEO]

15:03

Jak dbać o kwiaty w lecie? 'Wysokie temperatury i gwałtowne burze to największe wyzwania’

14:02

Były wojewoda nowosądecki, menedżer z wieloletnim doświadczeniem, został ekonomem Archidiecezji Krakowskiej

13:01

NIE PRZEGAP

Łącko: Świętowanie wspomnienia swojego patrona zaczynają z prawie dwutygodniowym wyprzedzeniem

11 czerwca 2026

Operacja bariatryczna to nie cud. 'Jeśli pacjent nie zmieni stylu życia, efekty mogą zostać zaprzepaszczone” (audycja z 9.06.2026r.)

11 czerwca 2026
Na zdjęciu: ks. Jan Kurek z relikwiarzem i jubileuszową publikacją, w której jest także dokument lokacyjny

750-lecie lokacji Gołkowic. Mieszkańcy zawierzą się św. Kindze

12 czerwca 2026
[logo_showcase id="117200"]

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj