Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego przekazała dwie nowoczesne karetki, które będą wykorzystywane na terenie powiatu dębickiego.
Prawie rok temu, decyzją wojewody, Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu przejęła realizację działań ratowniczych w rejonie dębickim od szpitala powiatowego. Teraz do podstacji w Dębicy przekazano dwa specjalistyczne i nowoczesne pojazdy, których zadaniem będzie niesienie pomocy w tym terenie.
Podczas oficjalnego przekazania karetek, dyrektor mieleckiego pogotowia Grzegorz Gałuszka, mówił, że z perspektywy czasu można zobaczyć, że to była dobra decyzja.
– Ten nowy sprzęt, który będzie służył społeczeństwu powiatu dębickiego pokazuje, że ten kierunek obrany przez wojewodę podkarpackiego przyniósł zamierzony i określony skutek. Od początku mieszkańcy nie mieli się czego obawiać i dalej tak jest. Profesjonalizm, który pokazujemy w postaci wymiany taboru oraz kształcenia personelu daje podstawy, żeby tak twierdzić.
Wartość każdej z karetek to 800 tysięcy złotych. Jak zaznacza kierownik oddziału dębickiego pogotowia Witold Ruszel, przyczynią się one do poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców, oraz zwiększą jakość usług świadczonych przez ratowników medycznych.
– Są to nowoczesne ambulanse, które na pewno poprawią jakość i komfort pacjenta, jak i pracy personelu medycznego. Można powiedzieć, że wyposażenie karetek będzie najwyższej jakości. Znajdą się tam defibrylatory, pompy infuzyjne, urządzenia do kompresji klatki piersiowej. Należy też wspomnieć o ratownikach, którzy będą z tego sprzętu korzystać i nieć pomoc mieszkańcom powiatu dębickiego.
Podstacja w Dębicy do tej pory działała w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, co może przysparzać pewne problemy w sprawnym funkcjonowaniu zarówno pogotowia, jak i straży pożarnej. W związku z tym dyrekcja mieleckiego pogotowia zwróciła się z prośbą do starostwa o przekazanie działki w celu wybudowania dębickiej centrali z prawdziwego zdarzenia. Starosta Piotr Chęciek zapowiada, że podejmie w tej kwestii działania.
– Współistnienie straży pożarnej i pogotowia od wielu lat wywołuje wątpliwości, a nawet spory. Wiadomo, że straż potrzebuje swojej przestrzeni, tak samo pogotowie. Dlatego myślę, że już czas na to, by ratownictwo w Dębicy posiadało swoją siedzibę. Zwróciła się do nas dyrekcja z prośbą, czy jako powiat mielibyśmy jakąś działkę, którą moglibyśmy im przekazać, by mogli wybudować swoją centralę i myślę, że do tego dojdzie. Powiat posiada w swoich zasobach takie miejsca i taki ruch będzie z przede wszystkim z korzyścią dla życia i zdrowia naszych mieszkańców.
Dębicka podstacja wzmocni się o jeden ambulans typu 'S’ oraz typu 'P’. Karetka 'S’, tzw. 'eska’, to karetka specjalistyczna, reanimacyjna, która jest używana w stanach zagrożenia życia. Jej obsługę stanowi minimum trzyosobowy zespół, w którym przynajmniej jedna osoba to lekarz.
Z kolei karetka 'P’, podstawowa – pracują w niej co najmniej dwie osoby, ratownicy medyczni lub pielęgniarki. Obecność lekarza w zespole ambulansu 'P’ nie jest wymagana. Wyposażenie karetki 'P’ jest przystosowane do reagowania w przypadkach jak wypadki, urazy i zachorowania, gdzie nie wymaga się udziału ambulansu 'S’.