Zostać lekarzem, strażakiem, a może policjantem? Marzeniem prawie każdego dziecka jest wykonywać w przyszłości zawód, w którym będzie pomagać innym. Ciekawić najmłodszych może też mundur.
Dlatego specjalnie z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka na antenie Radia RDN Małopolska można było posłuchać, z czego składa się policyjny mundur i co najbardziej przydaje się w pracy policjanta.
O tym wszystkim w programie 'Pomagamy i chronimy’ mówił asp. Łukasz Jankowski z Zespołu Przewodników Psów Służbowych.
– Mundur policjanta ma taki charakterystyczny granatowy kolor. Takie najważniejsze elementy, które są widoczne na każdym mundurze, są to elementy odblaskowe z napisem 'policja’. Każdy z policjantów ma swój identyfikator, na którym jest jego imię i nazwisko, jak również na lewym ramieniu nosi specjalne naszywki, które reprezentują albo wydział, albo komisariat, albo specjalizację, w jakiej porusza się dany policjant.
Mundur może być służbowy lub ćwiczebny. Czasem na mundur funkcjonariusz zakłada specjalną kamizelkę.
– To jest tzw. kamizelka taktyczna, ale ona spełnia też funkcję kuloodpornej. W środku są specjalne wkłady, które są w stanie zatrzymać pocisk lub ostry przedmiot. Oprócz tego na kamizelce znajduje się szereg ładownic, w których nosimy swój sprzęt. Od prawej strony jest tutaj gaz pieprzowy. Dalej mamy kajdanki metalowe, kluczyk jest chowany w osobnej kieszonce.
Cały mundur ze sprzętem, który nosi na sobie i przy sobie policjant, waży około 12 kg.

![Wypadek w Woli Rzędzińskiej. Starszy mężczyzna był reanimowany [AKTUALIZACJA] 2 zdj. ilustracyjne, archiwum RDN](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-zdjecie-scaled-1-350x250.jpg)


![Góra Łyżka ma niesamowitą historię. Naukowcy odkrywają jej tajemnice [ZDJĘCIA] 5 konferencja lyzka](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/konferencja_lyzka-350x250.jpg)
![Zamiast siedzieć w domu, zrobili coś pożytecznego. Młodzież chętnie wzięła udział w Akcji Kilo [ZDJĘCIA] 6 akcja kilo](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/akcja_kilo-350x250.jpg)

![Zderzenie samochodów w Gromniku. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA] 8 fot. 112Tarnow.pl - Tarnowski Portal Ratowniczy](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/599129514_1401106584719258_4352073299233235754_n-350x250.jpg)

![Wypadek w Woli Rzędzińskiej. Starszy mężczyzna był reanimowany [AKTUALIZACJA] 10 zdj. ilustracyjne, archiwum RDN](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-zdjecie-scaled-1-120x86.jpg)

![Wokół Jeziora Rożnowskiego powstanie nowa trasa rowerowa. Połączy dotychczasową sieć [ZDJĘCIA] 12 fot. malopolska.pl (zdjęcie ilustracyjne)](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/VeloDunajec-120x86.jpg)


