Staw kolanowy to jeden z największych stawów w ludzkim ciele. Ma dość skomplikowaną budowę i jest mocno eksploatowany, a przez to też narażony na liczne przeciążenia. Dokładną metodą obrazowania tej struktury jest rezonans magnetyczny. Sprawdź, jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia go i na czym on polega.
Co to jest rezonans magnetyczny stawu kolanowego?
Rezonans magnetyczny należy do specjalistycznych metod obrazowania. Działanie opiera na polu magnetycznym które w porównaniu ze stosowanym w tomografii komputerowej promieniowaniem jest w pełni bezpieczne. Rezonans magnetyczny stawu kolanowego zapewnia dokładne zbadanie wszystkich elementów budujących tę strukturę. Pozwala tym samym na rozpoznanie jej kontuzji, nieprawidłowości, schorzeń.
Na czym polega rezonans magnetyczny stawu kolanowego?
Zastanawiasz się, jak wygląda rezonans magnetyczny kolana? Badany proszony jest o zajęcie pozycji leżącej na specjalnym stole, który następnie wprowadzany jest do pierścienia maszyny. W zasięgu jej działania znajduje się jedynie kończyna dolna. Czasami jest ona specjalnie stabilizowana, aby nią nie poruszać. Jeśli są wskazania, badanemu podaje się wcześniej środek kontrastowy, co wymaga założenia wenflonu. W czasie badania nie wolno się poruszać. Po jego zakończeniu można bez obaw wrócić do codziennych aktywności. Wyjątek stanowią osoby, którym podano środek – po usunięciu wkłucia powinny zostać na krótkiej obserwacji.
Kiedy przeprowadza się rezonans magnetyczny stawu kolanowego?
Rezonans magnetyczny stawu kolanowego wykorzystywany jest podczas szukania przyczyn dolegliwości, takich jak: ból, obrzęk, opuchlizna kolana, uczucie przeskakiwania w kolanie, ograniczenie ruchomości kolana, blokada lub poranna sztywność stawu kolanowego. Badanie to stanowi element procesu diagnostycznego różnych jednostek chorobowych, m.in.: kolana skoczka, choroby zwyrodnieniowej kolana, kolana biegacza, zapalenia stawu kolanowego oraz urazów więzadeł, uszkodzeń rzepki czy łąkotek, w podejrzeniu guzów i innych nieprawidłowości w tej okolicy. Rezonans magnetyczny stawu kolanowego wykonuje się przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi i po operacjach, aby ocenić skuteczność leczenia.
Czy są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego stawu kolanowego?
Omawiane badanie przeciwwskazane jest w przypadku obecności w ciele elementów metalowych i elektronicznych urządzeń medycznych, w tym m.in. śrub ortopedycznych, rozrusznika serca, pompy insulinowej, odłamków czy opiłków. Mogą być trudności z wykonaniem go u osób z klaustrofobią i dzieci – przed badaniem można podać im środki uspokajające. Badania nie powinno się również przeprowadzać u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.
Przygotowanie do rezonansu magnetycznego stawu kolanowego
Rezonans magnetyczny stawu kolanowego nie wymaga specjalnego przygotowania, o ile nie będzie wykonywany z użyciem środka cieniującego. W tym przypadku konieczne jest oznaczenie odpowiednio wcześniej poziomu kreatyniny we krwi. Przed badaniem z kontrastem nie powinno się jeść. W pozostałych wypadkach nie ma konieczności bycia na czczo. Można również przyjmować stosowane na co dzień leki. Ważne, aby na badanie zgłosić się w wygodnym ubraniu pozbawionym metalowych elementów. W przebieralni należy również zostawić wszelkie przedmioty elektroniczne i zawierające metal.