W Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna poświęcona Patronom Roku 2025. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zgłębić sylwetki i twórczość czterech wyjątkowych postaci: księdza Józefa Tischnera, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Stefana Żeromskiego oraz generała Kazimierza Sosnkowskiego.
Podczas konferencji wygłoszono szereg wykładów, które przybliżyły dorobek literacki, filozoficzny i historyczny tegorocznych patronów, ukazując ich wpływ na polską kulturę, myśl społeczną oraz historię XX wieku.
Wyjątkowym akcentem wydarzenia był koncert uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia im. ks. Józefa Tischnera w Domosławicach. Młodzi artyści oddali hołd m.in. duchowemu i intelektualnemu dziedzictwu księdza Tischnera, wykonując utwory inspirowane jego twórczością.
Wspomnienie o tej wybitnej postaci przywołał również dyrektor szkoły, Kazimierz Wojnicki.
– Rodzaj filozofii, który uprawiał był bardzo trudny, a potrafił bardzo przystępnym, prostym językiem trafiać do szerszego grona odbiorców. I myślę, że w tamtych czasach. W tych 80tych latach, kiedy profesor został kapelanem rodzącej się Solidarności to było coś niesamowitego. To było słowo, które odróżniało się od tej nowomowy, która nas otaczała.
Kazimierz Wojnicki podkreślał również znaczenie Tischnera jako patrona szkoły i inspiratora młodego pokolenia.
– I ta siła nośna przesłania księdza profesora pozostała w nas wszystkich, a myślę, że im większy upływ czasu od jego śmierci, tym jest to bardziej aktualne. Niestety też w tym złym wymiarze, kiedy ostrzegał przed tym co nas może spotkać i to się ziściło. Można powiedzieć, że również był profetą wybiegającym z tych swoich czasów bardzo daleko w przyszłość.
Ewelina Suszek, doktor nauk humanistycznych z Akademii Tarnowskiej, zwracała uwagę na dzieła Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, które – jak podkreślała – są wciąż aktualne.
– Jest wciąż odkrywana, wciąż reinterpretowana. Właściwie to jest pierwsza poetka, pierwsza kobieta, która wysunęła się w 20-leciu międzywojennym. Jest znana też przez wszystkich zakochanych.
Dr Łukasz Jewuła przypomniał postać generała Sosnkowskiego.
– Jest to postać trochę zapomniana, a odegrała ogromną rolę zarówno w procesie kształtowania się państwa polskiego w okresie legionowym, później w II Rzeczpospolitej był postacią znaczącą i oczywiście w czasie II wojny światowej, zwłaszcza później, jako naczelny wódz wojsk na zachodzie. Dlatego to jest postać, którą należałoby przypomnieć szerszemu gronu odbiorców.
Konferencja skierowana była do dyrektorów szkół, nauczycieli języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii, etyki, muzyki, a także do wychowawców oraz wszystkich osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym.