Dzięki wspólnym patrolom policjantów i strażników gminnych, w miejscowościach Gminy Tarnów ma być bezpieczniej. Samorząd podpisał porozumienie o współpracy z Komendą Miejską Policji.
Patrole będą realizowane w godzinach popołudniowych. Podobna umowa obowiązywała wcześniej, jednak po prawie 15 latach od jej podpisania, część zapisów nie ma już podstaw prawnych – wyjaśnia Arkadiusz Łucarz, komendant Straży Gminnej.
-To było porozumienie z 2011 roku, ono było już trochę nieaktualne. Były tam takie zapisy, które już nie obowiązują w świetle prawa. Nie powinno mieć to miejsca, dlatego stwierdziliśmy, że to zaktualizujemy. Chcieliśmy też wyjść naprzeciw mieszkańcom – w godzinach popołudniowych chcemy się zaangażować, pokazać. Szczególnie w miejscach użyteczności publicznej, tam gdzie dochodzi do problemów. Będziemy pracować według potrzeb mieszkańców, oni będą nam zgłaszać swoje zapotrzebowanie na nasze patrole, mieszane czy złożone tylko ze strażników gminnych. O tym będziemy decydować w trakcie danego miesiąca.
Jak dodaje komendant, patrole będą kierowane w miejsca, gdzie mieszkańcy nie zawsze czują się bezpiecznie. Interwencje będą podejmowane wobec niewłaściwie zachowującej się młodzieży lub osób pijących alkohol w miejscach publicznych.
-Mieszkańcy zgłaszają miejsca, gdzie dochodzi do nieobyczajnych wybryków. Takie zachowania jak spożywanie alkoholu w miejscach, gdzie to widać – to kole w oczy mieszkańców. Czy też, gdzie młodzież, korzystając z infrastruktury gminnej, jak boiska sportowe, puszczają głośno muzykę, używają słów wulgarnych, niewłaściwie się zachowują – to mieszkańców boli. Chcemy w ten sposób wspomóc działania policji.
Arkadiusz Łucarz podkreśla, że patrole mają na celu poprawę bezpieczeństwa. W pierwszych tygodniach współpracy z policją na nowych zasadach, sprawdzane będą miejsca, których dotyczyły wcześniejsze zgłoszenia. Mieszkańcy mogą informować straż gminną o bieżących problemach, a trasy i zakres działań patroli będą dostosowywane do potrzeb.
-Nastawiamy się na prewencję. To, co mamy już zgłoszone, miejsca, gdzie są problemy, gdzie dochodzi do niewłaściwych zachowań, to będziemy mieć już rozpisane i tam będziemy się pojawiać. To są centra wsi czy place zabaw, ale będziemy też reagować na zgłoszenia, które mieszkańcy będą nam przedstawiać. Zależnie, jaki będzie problem – jeżeli będzie spalanie odpadów, to będziemy realizować kontrole palenisk, czy spalania odpadów zielonych. Będzie szerokie spektrum działań, ale realizowane głównie pod kątem prewencji. Chcemy uświadomić społeczeństwo, młodzież czy osoby, które spożywają gdzieś alkohol, że w każdej chwili patrol może podjechać.
Początkowo, służby mają organizować wspólne patrole kilka razy w tygodniu. Jak zadeklarował wójt Grzegorz Kozioł, jeśli ten pomysł się sprawdzi, to niewykluczone że będą prowadzone częściej.