środa, 18 czerwca 2025
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Aby uratować życie matek i dzieci. Projekt 'Bezpieczna Mama’ z myślą o Afryce – jak można pomóc?

Ewa Biedrońautor / źródło: Ewa Biedroń
2025/02/26 - 17:05
- RELIGIA
A A
fot. www.misjesercanow.pl

fot. www.misjesercanow.pl

Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Zobacz zdjęcia:

1024x768 galeria poziom - 1

1024x768 galeria poziom - 1
Zdjęcie 7 z 7

fot. www.misjesercanow.pl

Zmniejszenie śmiertelności okołoporodowej afrykańskich matek i dzieci – taki cel stawia sobie Izabela Cywa z Krynicy-Zdroju. Pomaga ona kobietom z krajów misyjnych, przez kilka lat pełniła także funkcję dyrektora szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej, a teraz kolejny raz przygotuje wyjazd wolontariuszy medycznych, którzy będą szkolić matrony, czyli afrykańskie akuszerki, które odbierają porody.

– Projekt 'Bezpieczna Mama” uczy matrony czyli kobiety przyjmujące porody w domach, które nie są przygotowane do tego, nie mają sprzętu, nie potrafią czytać i pisać. One trochę zostały zmuszone do tego, żeby ten poród przyjąć, bo ich matka albo babka była taką akuszerką. One muszą to robić, bo wiedzą, jeżeli tego nie zrobią to, albo ich sąsiadka umrze, albo córka. Chodzi o to, żeby w prosty sposób pokazać tym kobietom jak mogą przyjąć poród i co robić kiedy dojdzie do niebezpiecznych, patologicznych sytuacji. Mamy położną, ratownika medycznego, neonatologa i ginekologa. To jest nasza ekipa, która jeździ i szkoli –

mówi koordynatorka projektu Izabela Cywa.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/02/25projekt.mp3

Republika Środkowoafrykańska od wielu lat zajmuje niechlubne drugie miejsce pod względem najwyższego wskaźnika śmiertelności okołoporodowej na świecie. Kobiety rodzą w domach, na ziemi, bez dostępu do czystej wody.

Jako świecka misjonarka z diecezji tarnowskiej Izabela Cywa przez kilka lat pełniła funkcję dyrektora szpitala w Bagandou w RŚA. Niemal codziennie widziała tam kobiety z komplikacjami porodowymi.

– Bardzo często, nawet kilka razy w tygodniu zdarzało się, że przynoszono nam na rękach kobiety, które zaczęły rodzić. Przez złą sytuację materialną, brak dróg te kobiety były przywożone motorem, albo na wózkach i były w stanach agonalnych. Dzieci nie udało nam się uratować, a matki bardzo często umierały. Projekt 'Bezpieczna Mama’ ma pomagać, żeby kobiety już nie umierały.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/02/25doswiadczenie.mp3

Od początku istnienia projektu wolontariusze – medycy przeszkolili już ponad 150 matron w Republice Środkowoafrykańskiej. Latem tego roku ekipa Izabeli Cywy wyruszy do Afryki po raz szósty i uda się do szpitala św. Ojca Pio w Bangi, który jest prowadzony przez brata zakonnego Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego Janusza Gawła.

Dotychczasowe szkolenia przynoszą owoce.

– Dwa tygodnie temu wróciłam z Republiki Środkowoafrykańskiej. Mieliśmy spotkanie w tamtejszym Ministerstwie Zdrowia. Minister pokazał nam najnowsze statystyki. W rejonach, gdzie m.in. my szkoliliśmy jest duży spadek śmiertelności matek i noworodków. Jak widzieliśmy te statystyki to ja byłam bardzo wzruszona.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/02/25szkolenia.mp3

Każdy może wesprzeć projekt 'Bezpieczna Mama’, uratować życie kobiet i dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej. Koszty projektu to 155 tys. zł. Nikt z ekipy medycznej nie pobiera wynagrodzenia. Kosztowne są same plecaki dla akuszerek, gdzie znajdują się m.in. stetoskop, ciśnieniomierz manualny, środki higieniczne i opatrunkowe.

– Każda matrona, która jest przez nas szkolona otrzymuje zestaw medyczny, bo nawet jeśli ją wszystkiego nauczymy, a nie damy jej materiałów do przyjmowania tego porodu, to ona nie będzie w stanie sobie w dobry sposób poradzić. Matrony trzeba też przywieźć. To nie jest tak, że ja poproszę kobietę, która mieszka 50 km i ona musi przyjść na piechotę. Są tak wtedy zmęczone, że przez 3 dni nie są w stanie myśleć o tym co ja do nich mówię. Musi więc być zorganizowany transport i wyżywienie.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/02/25wsparcie.mp3

Medycy zabierają ze sobą sprzęt medyczny, który po szkoleniu zostaje w ośrodkach zdrowia. Z Polski przywożą praktycznie wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznego porodu – od sterylnych zacisków do pępowiny, po bardziej skomplikowany sprzęt, jak chociażby detektory tętna dziecka.

Projekt 'Bezpieczna Mama’ stworzyły Izabela Cywa i położna Sara Suchowiak. Jest to specjalistyczny projekt z zakresu ginekologii i położnictwa, który zakłada: przeszkolenie personelu medycznego w zakresie: najczęstszych patologii położniczych w okresie ciąży i okołoporodowym, nauki chirurgicznego leczenia urazów okołoporodowych, resuscytacji noworodka, opieki położniczej nad kobietą po porodzie i noworodkiem oraz wielu innych zagadnień, które ratują życie; wyposażenie ośrodków zdrowia w podstawowy sprzęt ginekologiczny i położniczy oraz materiały medyczne i paramedyczne, np. stetoskopy do osłuchiwania tętna płodu czy zaciski pępowinowe, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu porodu.

Tutaj można wesprzeć projekt https://www.misjesercanow.pl/projekty/bezpieczna-mama

Posłuchaj rozmowy:

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/02/25Cywa_puls.mp3
kkkk
na zdjęciu: Izabela Cywa

 

Tagi: misjonarze świeccyTarnówKrynica-ZdrójprojektAfrykamisjeRepublika ŚrodkowoafrykańskaIzabela Cywaporodybezpieczna mama
Poprzedni

Pączki na Tłusty Czwartek tylko z radiem RDN

Następny

Stan Papieża się poprawia, Franciszek ma dobre wyniki badań krwi

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. arch. RDN
AKTUALNOŚCI

Koncert uwielbienia w Zakliczynie

18 czerwca 2025
Ołtarze z poprzednich lat wykonane przez Parafialną Radę Duszpasterską w bazylice katedralnej
AKTUALNOŚCI

Jak powstają ołtarze na Boże Ciało? Pan Piotr robi je od 15 lat

18 czerwca 2025
boze cialo ns124
AKTUALNOŚCI

Nowy Sącz: W centrum miasta będzie tradycyjna procesja w Boże Ciało

18 czerwca 2025
konkurs wiedzy biblijnej001
AKTUALNOŚCI

Uczeń sądeckiej szkoły został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

17 czerwca 2025
kolaz warsztaty
AKTUALNOŚCI

Brzesko. Zakończyły się warsztaty dla młodzieży o św. Janie Pawle II

17 czerwca 2025
rodziny stary sacz061 1
RELIGIA

Bp Andrzej Jeż do rodziców: nie wolno wam zgodzić się na systemową deprawację waszych dzieci

16 czerwca 2025
fot. Ks. Marcin Minorczyk/RDN
AKTUALNOŚCI

Podążają śladem Jana Pawła II, a po drodze uczą się o wielu dziedzinach życia i zwiedzają świat

16 czerwca 2025
rodzina ss
AKTUALNOŚCI

Rodziny z całej diecezji przyjechały do Starego Sącza [ZDJĘCIA, WIDEO]

15 czerwca 2025

NAJNOWSZE

fot. arch. RDN

Koncert uwielbienia w Zakliczynie

10:10

Rajd Koguta przyjedzie na Sądecczyznę. Będą duże utrudnienia na drogach!

10:10

Jak powstają ołtarze na Boże Ciało? Pan Piotr robi je od 15 lat

08:08

’Psiaki do kochania’. Tarnowem zawładną berneńczyki

08:08

Nowy Sącz: W centrum miasta będzie tradycyjna procesja w Boże Ciało

08:08

Kończą się prace przy nowym Centrum Seniora w Paleśnicy. Placówka ruszy jesienią

18:06

Droga w Mystkowie będzie zamknięta. Sprawdź objazdy

16:04

Rowerzyści z Nowego Sącza walczą o kilometry dla miasta. Jeszcze można się przyłączyć

16:04

Symfonia Ducha – wyjątkowy koncert w Starym Sączu

16:04

Pobicie, rozbój i kradzież w Nowym Sączu. 4 osoby z zarzutami

16:04

NIE PRZEGAP

AT Tarnow

Akademia Tarnowska rusza z dużą inwestycją. Zakład Anatomii z prosektorium ma powstać w kilka miesięcy

16 czerwca 2025
fot. Nowosądecka Infrastruktura Komunalna i własne

Co się dzieje na stadionie w Nowym Sączu? Inspektor nadzoru budowlanego kontrolował plac budowy

29 maja 2025
fot. Urząd Gminy Chełmiec

Gmina Chełmiec chce mostu na Dunajcu i ronda w Dąbrowej. Były rozmowy z GDDKiA

31 maja 2025
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj