Zobacz zdjęcia:
„Pokarmem nadziei jest uczenie się miłości i codzienny trud nawrócenia, podejmowany po to, żeby myśleć, decydować i kochać na podobieństwo Chrystusa.” Tymi słowami biskup Andrzej Jeż zwrócił się do zgromadzonych na niedzielnej Mszy św. w tarnowskiej katedrze. W ławach świątyni licznie zasiadły osoby, które powierzyły swoje życie służbie Bogu – 2 lutego w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.Tego dnia przypada także święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji obchodzone jako święto Matki Bożej Gromnicznej.
Ordynariusz diecezji tarnowskiej w swojej homilii nawiązywał do hasła Roku Jubileuszowego – „Pielgrzymi Nadziei”. Podkreślał, że kobiety i mężczyźni, którzy prowadzą innych ludzi do Boga, są prawdziwymi Pielgrzymami Nadziei na co dzień.
-Trwanie w nadziei ma wiele wspólnego z czujnością i pracą nad sobą, czyli z najbardziej błogosławionym wysiłkiem, jaki człowiek może podjąć w doczesności. Pokarmem nadziei jest uczenie się miłości i codzienny trud nawrócenia, podejmowany po to, żeby myśleć, decydować i kochać na podobieństwo Chrystusa. To jest istota życia zakonnego, życia konsekrowanego, ale też życia osób świeckich. Najważniejszym warunkiem zachowania nadziei jest dorastanie w świętości. Każdy święty jest człowiekiem wyjątkowej, niewzruszonej nadziei.
Biskup Jeż przypomniał też dewizę biskupa Władysława Bobowskiego, obchodzącego jubileusz 50-lecia święceń biskupich. Zaznaczał, że te słowa można traktować jako drogowskaz dla każdego katolika.
-My wszyscy – biskupi, opaci, kapłani, osoby konsekrowane, bracia, siostry, świeccy katolicy – mamy ucieleśniać styl Boga, który kroczy przez dzieje i uczestniczy w wydarzeniach ludzkości. Misję ucieleśniania stylu Boga w świecie można opisać także słowami, które 50 lat temu wybrał ks. biskup Władysław Bobowski – Humanum indivinare – „przebóstwiać to, co ludzkie”. Starać się w każdym miejscu, w każdym czasie, w stosunku do każdego napotkanego człowieka, nadawać boży wymiar temu co ludzkie, kruche, słabe i grzeszne.
W Mszy św. uczestniczyły siostry, bracia i zakonnicy, działający na terenie diecezji tarnowskiej. Podczas liturgii, uroczyście odnowiono przyrzeczenia zakonne. Siostra Małgorzata ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich przyznała, że to radosny dzień dla wszystkich, którzy poświęcili swoje życie Bogu.
-Staramy się, żeby wszystko co robimy, było świadectwem dla ludzi, że wybrałyśmy dobrze wybierając Pana Boga. To nam daje pewność i nadzieję na przyszłość. Chciałybyśmy, żeby nasze życie było świadectwem dla innych, że warto zaufać Chrystusowi i iść za nim, że to daje radość i pewność. To już jest tyle lat, że dzisiaj nie wyobrażam sobie innego wyboru. To taki piękny dzień, w którym dziękujemy Panu Bogu za to, co się wydarzyło. Dla niektórych było to całkiem niedawno, dla innych bardzo dawno. To nam daje każdego dnia radość, szczęście i pokój, dlatego dzisiaj dziękujemy za to Panu Bogu.
W diecezji tarnowskiej funkcjonuje 125 żeńskich domów zakonnych i 26 męskich. Są też 3 zakony klauzurowe – siostry z tych zakonów nie opuszczają klasztorów. Ponadto, w Krościenku i Krynicy działają świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego.
Biskup senior Władysław Bobowski uhonorowany Orderem Odrodzenia Polski