niedziela, 9 listopada 2025
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

115-letnia zakonnica najstarszą żyjącą osobą na świecie

Wydawcaautor / źródło: Wydawca
2025/01/08 - 11:11
- RELIGIA
A A
fot. VaticanNews

fot. VaticanNews

Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Sekret? Modlitwa! Tak na pytanie o receptę na długowieczność odpowiada s. Inah Canabarro Lucas, która w wieku 115 lat jest najstarszą żyjącą osobą na świecie. 'Codziennie odmawiam różaniec za wszystkich ludzi na całym świecie” – podkreśla Brazylijka.

Siostra Inah mieszka obecnie w Porto Alegre, w Domu Opieki św. Henryka de Ossó, który znajduje się obok Domu Prowincjalnego Sióstr Terezjanek (Congregação das Irmãs Teresianas). To wspólnota, do której została przyjęta w wieku 19 lat w 1927 roku.

Skupiona na innych

Jak mówi kierowniczka domu, s. Lúcia Ignez Bassotto, siostra Inah jest zawsze skupiona na innych, a nie na sobie. 'Niczego nie żąda, jest wdzięczna za wszystko, cechuje ją optymizm, ma ogromny szacunek dla zgromadzenia, modli się za wszystkich i troszczy się o wszystkich” – zaznacza. 'Jej życie jest naprawdę godne naśladowania” – podkreśla.

Inną cechą siostry Inah jest to, że zawsze chciała być aktywna. Nadal bierze udział w modlitwach wspólnotowych, lubi spacerować po ogrodzie i spędzać czas z siostrami. Chociaż jej zdrowie nieco podupadło w ciągu ostatnich tygodni, ale w dni, kiedy czuje się dobrze, jest bardzo rozmowna i wesoła. Do niedawna malowała serwetki, grała też w karty.

Rodzinne korzenie i powołanie

Inah Canabarro Lucas urodziła się w gminie São Francisco de Assis, w głębi stanu Rio Grande do Sul, 27 maja 1908 roku, jako przedostatnia z siedmiorga rodzeństwa. Jest prawnuczką generała Davida Canabarro, jednego z głównych przywódców powstania Farrapos (1835-1845) w Rio Grande do Sul.

Kiedy była dzieckiem, jeden z jej braci zasugerował, że mogłaby trafić do klasztoru. Inah zapytała wtedy: 'kim są zakonnice?”. Jej mama odpowiedziała, że są to kobiety, które poświęcają się modlitwie do Boga, a ona powiedziała: 'Będę zakonnicą”. Uczyła się więc szkole zakonnej, a w wieku 19 lat udała się na nowicjat do sióstr terezjanek w Montevideo w Urugwaju.

W ciągu ponad stu lat doświadczyła wielu zmian na świecie i w Kościele. Zakonnica przeżyła dwie wojny światowe i dziesięciu papieży. W roku, w którym się urodziła, papieżem był święty Pius X.

Opinia rodziny, wspólnoty i podopiecznej z polskimi korzeniami

Jej siostrzeniec o krewnej mówi w samych superlatywach. 'Siostra Inah jest naszym wzorem religijności, wiary, dobrej woli, jest życzliwą, dobroduszną osobą, była taka przez całe życie. Chociaż teraz podupadła na zdrowiu, to Bóg jej pomoże i będzie miała 116, 117 lat” – mówi.

S. Teresinha de Aragón, która zna siostrę Inah od dziecka podkreśla jej wielkie serce dla ludzi. 'Niezależnie w jakim są wieku, zawsze traktuje ich z wielką miłością i uczuciem. Jest osobą, która kocha, naprawdę kocha” – opisuje s. Teresinha.

S. Inah przez całe życie była nauczycielką. Uczyła portugalskiego, matematyki, przedmiotów ścisłych, historii, sztuki i religii w szkołach terezjańskich. Według jej siostrzeńca była 'surową, zdyscyplinowaną i czułą nauczycielką, która zjednywała sobie wszystkich”.

Wiele sióstr, które obecnie mieszkają w domu prowincjalnym w Porto Alegre, było uczennicami s.Inah. Wskazują, że pomogła im odkryć swoje powołanie. Tak jest w przypadku 83-letniej s. Velmiry Piotrovski. Pochodzi z polskiej rodziny, ale urodziła się w Iraí. W 1961 roku s. Inah odwiedziła to miasto. Velmira wspomina, że kiedy zobaczyła zakonnicę w czarnym habicie, poczuła głos mówiący jej: 'Będziesz taka”.

Habit jako symbol tożsamości

S. Inah jest jedną z niewielu zakonnic w swoim zgromadzeniu, które nadal noszą habit. Od czasu Soboru Watykańskiego II nie jest to obowiązkowe, każda z sióstr może o tym zdecydować. Ponieważ s. Inah nie jest dziś w pełni zdolna do podejmowania decyzji i zawsze nosiła habit, postanowiono wciąż ją w niego ubierać, bo tak postrzegała siebie jako zakonnicę.

'Czuję się szczęśliwa, wdzięczna Bogu, ponieważ to ona poprowadziła mnie tą ścieżką i teraz mogę być dla niej przydatna, pomagać jej w tych chwilach, kiedy mnie potrzebuje” – powiedziała s. Velmira, która jest pielęgniarką i opiekuje się najstarszą żyjącą osobą na świecie.

Źródło: VaticanNews

https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2025-01/115-letnia-brazylijka-najstarsza-zyjaca-osoba-na-swiecie.html

Tagi: zakonnicanajstarszas. Inah Canabarro Lucas
Poprzedni

Dąbrowa Tarnowska. Pierwszy Orszak Trzech Króli przyciągnął prawdziwe tłumy!

Następny

Plac budowy przekazany. Stadion w Nowym Sączu ma być gotowy w sierpniu

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1a283b4e aa84 40be b2fc 1277b83f36fb
AKTUALNOŚCI

W sztuce szukają inspiracji do działalności duszpasterskiej – klerycy wystawili „Dziady”

8 listopada 2025
fot. pkwp.org
RELIGIA

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym z myślą o Nigerii

7 listopada 2025
default
RELIGIA

Możesz spędzić dzień ze Słowem Bożym. Dzień pustyni w parafii św. Heleny w Nowym Sączu

7 listopada 2025
bp IMG 4714
RELIGIA

Uczniowie, nauczyciele i absolwenci spotkali się na uroczystej gali. Tarnowskie szkoły pod patronatem ks. Tischnera świętują swój jubileusz

7 listopada 2025
fot. IPN
RELIGIA

Dr Mateusz Szpytma laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego

7 listopada 2025
hlh
RELIGIA

Po raz pierwszy będziemy wspominać lokalnych świadków wiary

7 listopada 2025
adoracja
AKTUALNOŚCI

W Niskowej spotkają się adorujący Pana Jezusa z całej Polski. To będą wyjątkowe dwa dni

7 listopada 2025
DSC05569
RELIGIA

Stare monety mogą pomóc w budowie Centrum Rehabilitacji w Afryce

6 listopada 2025

NAJNOWSZE

batch IMG 4749

’Ta ziemia wciąż pamięta szept legionistów’ – w Łowczówku oddano hołd bohaterom

17:05

’Ta ziemia wciąż pamięta szept legionistów’ – w Łowczówku oddano hołd bohaterom

17:05

Samochód wpadł do rzeki. Dwie osoby trafiły do szpitala

16:04

Ruszyli na pomoc Kubusiowi. Wyjątkowa akcja charytatywna na sądeckim rynku [ZDJĘCIA]

14:02

Tarnowskie święto przy odnowionym pomniku

08:08

Narodowe Święto Niepodległości. Jak będą przebiegały powiatowe obchody w Dąbrowie Tarnowskiej?

08:08

Z modlitwą i pieśnią patriotyczną. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Tarnów

08:08

W sztuce szukają inspiracji do działalności duszpasterskiej – klerycy wystawili „Dziady”

22:10

Szpital w remoncie. Niektóre oddziały zostały przeniesione

15:03

To będzie miejsce rekreacji, wypoczynku, ale też pamięci historycznej. Park Antyczny w Nawojowej będzie gotowy w maju 2026 roku

15:03

NIE PRZEGAP

poslanie misyjne szymbark 10 202575

Posłanie misyjne ks. Michała Łukasika w parafii Szymbark (20.10.2025)

20 października 2025
ratusz e1761225229398

Polska Agencja Prasowa: Zarzuty dla prezydenta Nowego Sącza i jego zastępcy

24 października 2025
IMG20251028083300

Wpłynął jeden protest, ale nie może być uwzględniony – starosta tarnowski o planach budowy biometanowni w regionie

29 października 2025
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj