Młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat powodują statystycznie najwięcej wypadków. Tarnowscy policjanci podsumowywali dobiegający końca rok 2024 w audycji Pomagamy i chronimy na antenie RDN Małopolska.
Jak mówił asp. sztab. Paweł Klimek – oficer prasowy KMP w Tarnowie, odnotowano dość dużo zdarzeń z udziałem pieszych. Niestety, były też wypadki śmiertelne:
-Niepokojącą sytuacją jest to, że jest dużo wypadków na przejściach dla pieszych. Takich zdarzeń, do końca listopada, mieliśmy aż 11. Niestety, dwa były ze skutkiem śmiertelnym. Ostatnia głośna sprawa miała miejsce na ul. 16. Pułku Piechoty – została tam potrącona 12-letnia dziewczyna. Kierujący chyba do końca nie wiedział co się dzieje, w rozmowie z policjantami mówił, że jej nie zauważył. Być może, faktycznie nie zauważył, dziewczynka wyszła z zajezdni autobusowej, tam jest taki budynek MPK. Niestety, dużo jest zdarzeń drogowych z pieszymi.
Podkom. Tomasz Marek z tarnowskiej drogówki przyznawał, że raczej nie uda się powtórzyć zeszłorocznego sukcesu, jakim było znalezienie się w gronie najbardziej bezpiecznych powiatów w Polsce. Powiat tarnowski mógł poszczycić się w 2023 roku najniższą liczbą wypadków, ofiar śmiertelnych oraz rannych.
-Statystyki nie napawają optymizmem. Patrząc na to, jak zakończyliśmy zeszły rok, kiedy odbieraliśmy statuetkę za najbezpieczeniejszy powiat w Polsce, tak w tym roku mamy do czynienia z dwukrotnym wzrostem liczby wypadków śmiertelnych. To bardzo niepokojący fakt, zwłaszcza, że niechlubną rolę odgrywają młodzi kierowcy. To oni powodują bardzo wiele zdarzeń, to są kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lata. Życie mamy jedno, trzeba pamiętać że bardzo łatwo stracić je za kierownicą.
Funkcjonariusze podkreślają, że młodym kierowcom brakuje doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, ale jednocześnie nie brakuje im brawury za kierownicą. Policjanci zapowiedzieli, że w przyszłym roku realizowane będą akcje prewencyjno-edukacyjne, skierowane właśnie do najmłodszych kierowców.