niedziela, 7 grudnia 2025
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Zbyt wiele amputacji z powodu stopy cukrzycowej (audycja z 19.11.24)

Aneta Mleczkoautor / źródło: Aneta Mleczko
2024/11/21 - 09:09
- Bez Skierowania
A A
stopa cukrzycowa
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Lekarze biją na alarm – liczba amputacji spowodowanych stopą cukrzycową wciąż jest zbyt wysoka. Głównym powodem jest późne zgłaszanie się pacjentów do specjalistów, co drastycznie ogranicza możliwości skutecznego leczenia.

Stopa cukrzycowa to poważne powikłanie cukrzycy, które może prowadzić do powstania trudno gojących się ran, infekcji, a w skrajnych przypadkach – do konieczności amputacji. Kluczowe znaczenie ma wczesna interwencja, której niestety wielu pacjentów unika, ignorując pierwsze objawy, takie jak ból, owrzodzenia czy zmiany w skórze.

– Jesteśmy tym krajem, w którym wskaźnik amputacji kończyn z powodu cukrzycowej choroby stóp jest bardzo wysoki. Jesteśmy w czołówce europejskiej. Niestety problem ran bardzo często rozwiązujemy poprzez amputację, a można taką stopę uratować pod warunkiem, że nie będzie za późno. pacjenci często mają proponowaną już amputację i z tego co obserwuję od półtora roku, dużo tych stóp zostało uratowanych, ale też niestety – jeżeli pacjent zgłosił się zbyt późno- amputacja jest konieczna ponieważ jest to ratowanie jego życia

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/11/20stopa1-1.mp3

– mówiła w audycji Bez Skierowania Lidia Czwakiel, ekspert leczenia ran, członek Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

Specjaliści podkreślają, że utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, regularne badania kontrolne stóp oraz profilaktyka mogą uratować życie i zdrowie pacjentów. Lidia Czwakiel zaapelowała także do osób, które leczą się z powodu cukrzycy, aby nie bagatelizowały tej choroby.

– Nie chciałabym pacjenci moi widzieć takiej sytuacji, że siedzicie na korytarzu, czekacie na wizytę, np. do chirurga naczyniowego i podjadacie sobie batoniki, wafelki. Ja pytam dlaczego, jaka jest dieta i słyszę 'Bo spadł mi cukier i muszę coś natychmiast zjeść słodkiego, żeby się ratować’. Ale jest jakaś przyczyna tego, to znaczy że nie ma uregulowanej diety cukrzycowej, nie ma uregulowanego dobrze leczenia. Jeżeli pacjent przy stoliku nocnym ma na okrągło krówki, to jest dramat. Nie można cukrzycy leczyć cukrem!

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/11/20cukier-1.mp3

Tymczasem na cukrzycę leczy się już ponad 3 miliony Polaków. Szacuje się, że drugie tyle osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi z powodu cukrzycy, a niektóre osoby dowiadują się o chorobie, gdy pojawiają się już groźne powikłania, np. problemy ze wzrokiem, z nerkami czy stopa cukrzycowa.

Dlatego ważne są badania profilaktyczne, które jak podkreślała kierownik Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skrzyszowie, pielęgniarka Lucyna Niemczyk, można wykonać u swojego lekarza rodzinnego.

– Mimo że lekarz pierwszego kontaktu nie ma jakiegoś szerokiego wachlarza możliwości, ale jednak ma narzędzia którymi też może zadziałać, choćby nawet zwykłe badanie cukru, wyposażenie pacjenta w glukometr, możemy też badać pacjentowi poziom hemoglobiny glikowanej, czyli to jest taki pierwsze podstawowe badanie z krwi, które powie nam o tym, czy ten nasz organizm w środku już jest bardzo słodziutki, czy ten cukier zdążył nam się odłożyć już w innych organach czy może jeszcze nie, czy może jest to początek naszej, niestety złej, przygody z tą cukrzycą.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/11/20cukier-2.mp3

Eksperci apelują do osób chorujących na cukrzycę, aby regularnie badały stopy, unikały urazów oraz niezwłocznie zgłaszały się do lekarza w przypadku niepokojących zmian. Odpowiednia higiena, prawidłowe obuwie oraz systematyczne kontrole mogą znacząco zmniejszyć ryzyko powikłań.

W ramach Tygodnia Świadomości Stopy Cukrzycowej (W regionie akcja została przedłużona do 10 grudnia) można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, podczas których specjaliści sprawdzają pacjentom m.in. czucie w stopach – aby wykryć ewentualne uszkodzenia nerwów (neuropatię) oraz przepływy krwi, czyli badanie, które pozwala ocenić stan ukrwienia kończyn.

Takie badania można wykonać m.in. w Tarnowie oraz w ośrodkach zdrowia na terenie gminy Skrzyszów. Pełną listę placówek można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

Posłuchaj audycji:

 

Radio RDN · Bez Skierowania – Cukrzyca
Tagi: leczeniebez skierowaniaprofilaktykacukrzycaglukometr
Poprzedni

Kto odpowiada za czyny dzieci? Prawnik wyjaśnia zawiłości prawne

Następny

Tarnów. 9 społecznych doradców prezydenta – w czym mają pomagać?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ErlX 5zl
Bez Skierowania

Nadpotliwość stóp – nie tylko kwestia dyskomfortu (audycja z 2.12.2025 r.)

4 grudnia 2025
b65e1e3f c744 494c 9b4d 1d61096dfd58
Bez Skierowania

Zawroty głowy – rosnący problem, który czasem ostrzega przed poważną chorobą (audycja z 18.11.2025)

20 listopada 2025
na zdjęciu: prof. Jacek Szczygielski
Bez Skierowania

Prof. Jacek Szczygielski: Leczenie glejaków to trochę jak walka z hydrą (audycja z 28.10.2025 r.)

30 października 2025
fot. freepik.com/zdjęcie ilustracyjne
Bez Skierowania

Układ odpornościowy też się starzeje. Co możemy z tym zrobić? (audycja z 21.10.2025)

23 października 2025
T5HW9rGe
AKTUALNOŚCI

Zaburzenia odżywiania to nie fanaberia. Coraz więcej młodych osób potrzebuje pomocy (audycja z 17.10.2025r.)

17 października 2025
4e5a7ced e6b3 499b 8b32 fa0777895237
Bez Skierowania

Trzeci migdałek u dzieci – kiedy naprawdę trzeba go usuwać? (audycja z 30.09.2025)

1 października 2025
fot. freepik.com/zdjęcie ilustracyjne
Bez Skierowania

Normobaria – tlenowa terapia zyskuje na popularności (audycja z 23.09.2025)

25 września 2025
na zdjęciu: Elżbieta Rogozińska-Bień, prezes stowarzyszenia Tarnowskich Amazonek
Bez Skierowania

Tarnowskie Amazonki świętują 25-lecie. 'Dziś jesteśmy jeszcze bardziej zachłanne na życie” (audycja z 09.09.2025)

10 września 2025

NAJNOWSZE

esdasdafeasrfaserfd

Spotkanie ze św. Mikołajem i wspólne oglądanie filmu na w Gumniskach

17:05

Motomikołaje pokazali moc. Z sądeckiego rynku wyruszyła parada [ZDJĘCIA, WIDEO]

16:04

Świąteczne stroiki, choinki i ozdoby choinkowe – tarnowianie wspierają hospicjum domowe

11:11

Mandaty, odebrane prawo jazdy i nietrzeźwi kierowcy. Setki kontroli drogowych na limanowszczyźnie

10:10

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej przeżywają adwentowe przygotowania do świąt [ZDJĘCIA]

10:10

Święta coraz bliżej. Tarnowianie powoli rozpoczynają przygotowania do Bożego Narodzenia

08:08

Wiele okazji do modlitwy w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

08:08

Warkot silników, czapki świętego Mikołaja, a w centrum akcja charytatywna – Moto Mikołaje w Tarnowie

16:04

Tradycyjne smaki i zapachy królujące na straganach, czyli Dzień Kupca w Tarnowie

15:03

Daj małej Nikoli wyjątkowy prezent. O wsparcie dla córki swojego kolegi proszą sądeccy policjanci

10:10

NIE PRZEGAP

zdjecie

Muszyna: Przejazd kolejowy z nowymi rozwiązaniami ale bez rogatek. Mieszkańcy i władze uzdrowiska mają obawy

3 grudnia 2025
batch IMG 4749

’Ta ziemia wciąż pamięta szept legionistów’ – w Łowczówku oddano hołd bohaterom

9 listopada 2025
fot. parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu

Biskup tarnowski wyznaczył nowego proboszcza parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu

28 listopada 2025
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj