środa, 24 czerwca 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Geotermia w Brzesku? Umowa na sfinansowanie pierwszego odwiertu podpisana

Maksymilian Osakautor / źródło: Maksymilian Osak
2024/09/30 - 15:03
- AKTUALNOŚCI
A A
fot. UM Brzesko/ RDN

fot. UM Brzesko/ RDN

Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Plany poszukiwania wód geotermalnych w Brzesku zaczęły się realizować. Złoże, które odkryto na Pomianowskim Stoku zostanie dokładnie zbadane poprzez wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego. Brzesko podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na dofinansowanie pierwszego odwiertu.

Temat pozyskania wód geotermalnych na Pomianowskiego Stoku pojawiał się już w połowie ubiegłego wieku. Jednak dopiero w 2020 roku podjęto pierwsze kroki, aby zbadać potencjalne złoża. W lipcu 2021 roku ukończono prace nad dokumentacją dotyczącą lokalizacji wykonania odwiertu, potem gmina otrzymała pozwolenie na odwiert i złożyła wniosek o dofinansowanie na ten cel w kwietniu 2022 roku.

Pod koniec 2023 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 13,7 mln złotych dofinansowania na wykonanie odwiertu, a dziś (30.09) podpisano na to umowę w Urzędzie Miejskim w Brzesku.

Jak mówił zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Józef Matysiak, wstępne badania wskazały, że geotermię z Brzeska będzie można wykorzystać w m.in. ciepłownictwie.

– To jest 1 z 28 umów, które NFOŚiGW będzie podpisywał z samorządami na odwierty geotermalne więc zaczynamy od Brzeska. Odwiert na 2 tysiące 100 metrów, oczekiwane parametry to woda o temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza i wydajność to 150 metrów sześciennych wody na godzinę. Te parametry zakładają szansę na wykorzystanie geotermii w ciepłownictwie.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/09/30Matysiak.mp3

Przy podpisaniu umowy na sfinansowanie odwiertu był obecny wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że ciepło z odwiertu będzie mogło zasilić szpital w Brzesku, ale i posłużyć do stworzenia Parku Wodnego.

– Pan burmistrz Latocha mówił o ogrzewaniu szpitala. To jest bardzo ważny ośrodek medyczny, duży szpital, który potrzebuje wsparcia z każdej strony. Jak dostanie tańszą energię i ogrzewanie, to będzie tym lepiej dla funkcjonowania całej placówki, która jest bardzo energochłonna. Skorzysta z tego też osiedle w tej części Brzeska. Ważny jest też rozwój w związku z tym infrastruktury związanej ze spędzaniem wolnego czasu. To umożliwi również budowę Parku Wodnego, którego wizualizację miałem okazję oglądać.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/09/30Kosiniak.mp3

Tereny z potencjałem wód geotermalnych należą do Brzeska, wobec czego burmistrz Tomasz Latocha zapowiada, że plan ich wykorzystania przede wszystkim obejmuje zasilenie miejskiego systemu ciepłowniczego.

-Przede wszystkim uzupełnimy system ciepłowniczy. Dzisiaj część miasta jest ogrzewana lokalnymi kotłowniami gazowymi, a to się wiąże z brakiem stabilizacji cen, które szaleją na rynkach gazu. Jednak energia geotermalna jest niewyczerpalna, jeżeli tylko matka ziemia będzie się chciała nią z nami podzielić. To byłby trwały zastrzyk i zasilenie całego tego systemu. To też będzie stabilizacja i okazanie efektywności, bo znaczną część miasta będziemy ogrzewać ze źródeł odnawialnych, co dziś jest właściwym i chyba jedynym rozsądnym kierunkiem.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/09/30Latocha1.mp3

Plany miasta są jednak znacznie szersze. Burmistrz Brzeska podkreśla, że nie jest to tylko system ciepłowniczy, ale także stworzenie miejsc rekreacji i wykorzystanie wód w balneologii.

-Teren, na którym będą odwierty jest dosyć duży i jest własnością gminy, jest też pięknie położony. Myślę, że uda się zbytki ewentualnego ciepła wykorzystać do odtworzenia geotermii brzeskiej, nad której projektem pomaleńku pracujemy. Te baseny geotermalne mogłyby powstać, jeżeli woda będzie spełniała odpowiednie parametry. Część ciepła zostanie zużyta do ogrzewania miasta, osiedla czy też szpitala.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/09/30Latocha2.mp3

Jednak, żeby wszystkie te plany mogły zostać zrealizowane złoże musi spełniać do tego parametry.

Żeby się o tym przekonać trzeba przeprowadzić badanie, a wcześniej odwiert. To z kolei może trochę potrwać, bo najpierw musi się odbyć przetarg na wykonawcę odwiertu.

– W tym momencie, po podpisaniu tej umowy, będziemy przygotowywać konkurs na inżyniera projektu i całego kontraktu, później będziemy ogłaszać przetarg na wykonawcę tych odwiertów. Jeżeli uda się szczęśliwie wyłonić wykonawcę, to liczymy, że odwierty się rozpoczną. Dopiero wtedy nastąpią badania jakości wody, tego jakie ona ma parametry, oraz wypracowania odpowiedniej technologii do wykorzystania tych wód

– tłumaczy Tomasz Latocha.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/09/30Latocha3.mp3

Wobec tego, nie wiadomo jak długo potrwa ta cała procedura i kiedy można się spodziewać się wyników pierwszego odwiertu, które dadzą odpowiedź na to, czy geotermia wpisze się na stałe w Brzesko.

Podpisanie umowy
Pomianowski Stok, fot. UM Brzesko
Pomianowski Stok, fot. UM Brzesko

 

 

Tagi: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejwody geotermalneJózef MatysiakBrzeskoWładysław Kosiniak-KamyszgeotermiaTomasz Latocha
Poprzedni

Robot Da Vinci już działa. Pierwsze zabiegi w nowosądeckim szpitalu wykonane

Następny

Dobrze nastawieni w Muszynie [ZDJĘCIA]

ZOBACZ RÓWNIEŻ

AKTUALNOŚCI

Remont ul. Braterstwa Ludów w Starym Sączu. Utrudnienia i objazdy

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Prezydent Nowego Sącza z wotum zaufania i absolutorium. Niejednogłośne werdykty radnych

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Młodzi zaproszeni są do Łużnej na prawdziwy „Reset Serca”

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Plan ogólny Nowego Sącza, czyli słowne przepychanki radnych i władz miasta

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Łużna będzie mieć parking na 100 miejsc postojowych [WIDEO]

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

Jak dbać o kwiaty w lecie? 'Wysokie temperatury i gwałtowne burze to największe wyzwania’

23 czerwca 2026
AKTUALNOŚCI

SIM Małopolska także w Gnojniku. Ponad 30 mieszkań ‘pod klucz’ już w przyszłym roku

23 czerwca 2026
zdjęcie ilustracyjne / freepik.com
AKTUALNOŚCI

45. rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych 'Solidarność”

23 czerwca 2026

NAJNOWSZE

Remont ul. Braterstwa Ludów w Starym Sączu. Utrudnienia i objazdy

18:06

Prezydent Nowego Sącza z wotum zaufania i absolutorium. Niejednogłośne werdykty radnych

17:05

Młodzi zaproszeni są do Łużnej na prawdziwy „Reset Serca”

16:04

Plan ogólny Nowego Sącza, czyli słowne przepychanki radnych i władz miasta

15:03

Łużna będzie mieć parking na 100 miejsc postojowych [WIDEO]

15:03

Jak dbać o kwiaty w lecie? 'Wysokie temperatury i gwałtowne burze to największe wyzwania’

14:02

Były wojewoda nowosądecki, menedżer z wieloletnim doświadczeniem, został ekonomem Archidiecezji Krakowskiej

13:01

SIM Małopolska także w Gnojniku. Ponad 30 mieszkań ‘pod klucz’ już w przyszłym roku

13:01

45. rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych 'Solidarność”

13:01

’Szpitalnik’ dołączył do szlaku maszkaronów. To element obchodów jubileuszu 'starego’ szpitala

13:01

NIE PRZEGAP

Kościół ze wsparciem dla samorządowców. Sądeckie i limanowskie gminy przeciwko rządowemu rozporządzeniu o transkrypcji

19 czerwca 2026
fot. Krzysztof Skrobiś

Medjugorie – miejsce, które przynosi pokój serca. Ruszyły zapisy na wyjątkową pielgrzymkę z Radiem RDN Małopolska

28 maja 2026
fot. wizualizacja, Urząd Miasta Nowego Sącza

Odbudowa nowosądeckiego zamku coraz bliżej. Będzie pełnił kilka ważnych funkcji

8 czerwca 2026
[logo_showcase id="117200"]

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj