Hejt coraz większym problemem w szkołach. 'Zaczyna się niewinnie’

Beata Kania

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, niemal połowa uczniów przyznała, że jest ofiarą przemocy. A ta może mieć różne oblicza.

Dlatego musimy wyjść naprzeciw tym, którzy potrzebują pomocy – mówiła w porannej rozmowie Słowo za Słowo na antenie RDN Małopolska dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie.

Beata Kania zauważa, że czasem zaczyna się niewinnie, od komentarza w sieci, który może uruchomić prawdziwą lawinę hejtu.

– Od tego się zaczyna, że wydają się niewinne, a potem przeradzają się w stres, traumę i drastyczne przeżycia. Młodzi ludzie są bardzo wrażliwi. Spójrzmy na siebie, jak my często w taki negatywny sposób, taki bardzo emocjonalny odbieramy opinie o nas, a co dopiero młodzi ludzie, którzy jeszcze nie znają życia, którzy nie przeszli takiej ścieżki, żeby z tym się spotykać na co dzień, dla nich każda taka porażka, a jeszcze w dodatku obśmiana mówiąc kolokwialnie przez rówieśników, jest bardzo ciężka do przyjęcia.

Wychodząc naprzeciw tym, którzy potrzebują pomocy, zarówno młodym, którzy borykają się z takimi problemami, jak i rodzicami i wychowawcami dzieci narażonych na hejt, walczącymi z depresją czy szukających samoakceptacji poświęcona jest audycja Kocham-Rozmawiam-Wspieram na antenie RDN Małopolska.

Audycja powstaje we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Tarnowie.

Dyrektor Beata Kania zachęca, by w czasie tych rozmów wsłuchać się w głos fachowca, który podpowie, jak radzić sobie w danej sytuacji i gdzie szukać pomocy.

– Takie audycje, które są prowadzone, teraz już trzeci cykl tych audycji, bardzo pomagają rodzicom, nauczycielom, wychowawcom w znalezieniu jakiejś wspólnej ścieżki dotarcia do tych ludzi. Są to audycje, które są prowadzone przez fachowców, specjalistów od określonych dziedzin, związanych z psychologią, rozwojem, medycyną i oni wskazują wychowawcom, nauczycielom, rodzicom drogę, jaką dotrzeć do tych młodych ludzi. Skoro kocham, to rozmawiam, a jak rozmawiam, to chcę ich wesprzeć, a żeby ich wesprzeć, to muszę mieć do tego jakąś wiedzę. I to jest właśnie cel naszych audycji.

Audycja Kocham-Rozmawiam-Wspieram na antenie RDN w każdą środę o godz. 17.10. Po każdej audycji jest telefoniczny dyżur psychologa, socjoterapeuty. Pod nr tel. 604 167 250.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Z kolei 19 listopada w Tarnowie odbędzie się konferencja organizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną poświęcona tematyce m.in. hejtu.

Jest skierowana do klas 7 i 8. Będą rozmowy z ekspertami, ale też zaproszeni goście.

Audycje Kocham-Rozmawiam-Wspieram: KLIKNIJ TUTAJ

 

Exit mobile version