poniedziałek, 9 czerwca 2025
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Patronowie Dnia: Święci Marta, Maria i Łazarz, przyjaciele Jezusa

Wydawcaautor / źródło: Wydawca
2024/07/29 - 08:08
- RELIGIA
A A
fot. Święci Marta, Maria i Łazarz. Fragment średniowiecznego ołtarza. Muzeum Narodowe w Warszawie (s. Amata J. Nowaszewska CSFN)

fot. Święci Marta, Maria i Łazarz. Fragment średniowiecznego ołtarza. Muzeum Narodowe w Warszawie (s. Amata J. Nowaszewska CSFN)

Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail
Ci, do których mogłyby należeć słowa: „Gość w dom – Bóg w dom” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 29 lipca przypada wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza.

Marta, Maria i Łazarz to przyjaciele Jezusa z Betanii, miejscowości położonej trzy kilometry od Jerozolimy. Do ich gościnnego domu Jezus zachodził często, ostatni raz sześć dni przed swoją męką. Jak zwykle przyjęli Go serdecznie. To stąd, z Betanii, wyruszył w Niedzielę Palmową do Jerozolimy. Marta była ponoć wśród niewiast, które towarzyszyły Jezusowi w drodze na Golgotę. Kiedy zaś rozpoczęły się prześladowania chrześcijan, ukrywała się z bratem i siostrą przed Żydami. Niektóre z podań mówią, że gdy ich pojmano, umieszczono ich na łodzi bez steru i żagla, i wyprawiono w morze, aby zginęli bez śladu. Opatrzność miała ich jednak zaprowadzić aż do wybrzeży Marsylii, gdzie gorliwie świadczyli o Jezusie. Łazarz został ponoć biskupem w tym mieście, a Marta założyła klasztor, w którym zmarła.

W Ewangelii czytamy: „Jezus przyszedł do pewnej wsi. Tam niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Marta natomiast uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do niego i rzekła: 'Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła’. A Pan jej odpowiedział: 'Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona'” (Łk 10, 38-42).

Odwieczny spór „akcja czy kontemplacja” wydaje się być rozstrzygnięty: Jezus wskazał na Marię, choć wielu z nas bliższa jest Marta, stąd lekki „żal”, że jej praca nie została doceniona. Słowa Jezusa nie pozostawiają jednak złudzeń: na nic krzątanina, nawet w najszlachetniejszym celu, jeśli z tego powodu zaniedbuje się sprawy duchowe. Zdarzają się jednak komentatorzy, którzy patrzą na tę Ewangelię trochę inaczej, uważając, że Jezus pochwalił Marię, ponieważ w tamtej chwili bardziej niż posiłku potrzebował obecności, wysłuchania. Coś w tym z pewnością jest, bo i nam zdarzyło się pójść do przyjaciół mając im coś ważnego do powiedzenia, czy szukając u nich rady, a oni bardziej niż nami zajęci byli kuchnią. I odwrotnie, czasem marzyliśmy, by po długiej podróży wreszcie coś u przyjaciół zjeść, a tam na stole czekały na nas przysłowiowe „paluszki”.

Jeśli miłość podpowiada człowiekowi, czego druga osoba w danej chwili od nas oczekuje, to wtedy, w domu w Betanii, Maria lepiej wsłuchała się w głos serca i otrzymała pochwałę.

Rodzeństwo z Betanii doświadczyło cudu wskrzeszenia Łazarza: „Kiedy Marta dowiedziała się, że Jezus nadchodzi, wyszła Mu na spotkanie. (…) 'Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga’. Rzekł do niej Jezus: 'Brat twój zmartwychwstanie. (…) Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie (…) Wierzysz w to?’ Odpowiedziała Mu: 'Tak, Panie! Ja mocno wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat’. (…) Jezus wzruszył się w duchu, rozrzewnił i zapytał: 'Gdzieście go położyli?’ Odpowiedzieli Mu: 'Panie, chodź i zobacz!’. Jezus zapłakał (…) wzniósł oczy do góry i rzekł: 'Ojcze, dziękuję Ci, żeś mnie wysłuchał’. (…) To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: 'Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!’ I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: 'Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić!'” (J 11, 20-44).

Marta wierzyła głęboko, że Jezus jest Mesjaszem, który daje życie i zmartwychwstanie. Jej wiara została nagrodzona: Łazarz wrócił do życia i wrócił do domu. Czy opowiedział kiedyś siostrom o tym, co przeżył, gdy jego ciało spoczywało w grobie? A może milczał, jak mistycy, gdy rzeczywistość jest większa niż słowa.

Ks. Arkadiusz Nocoń / vaticannews.va/pl ( https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-07/patronowie-dnia-swieci-marta-maria-i-lazarz-przyjaciele-jezus.html )

Tagi: patron dnia
Poprzedni

Ask That God

Następny

Dni Wojnicza (28.07.2024 r.)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

wedding 997631 960 720 750x536 1
AKTUALNOŚCI

Narcyzm wrażliwy i jego wpływ na niezdolność do zawarcia małżeństwa. W Gródku rozpoczyna się ogólnopolskie forum sądowe

9 czerwca 2025
fot. archiwum RDN
RELIGIA

Bp Andrzej Jeż zaprasza na Diecezjalne Święto Rodziny

8 czerwca 2025
fot. Portal Diecezji Tarnowskiej
RELIGIA

Po raz trzeci wyruszy Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę

7 czerwca 2025
WhatsApp Image 2025 06 06 at 13.55.19
AKTUALNOŚCI

Dokumenty o Stefanii Łąckiej już w Watykanie. Będzie etap rzymski procesu

6 czerwca 2025
źródło: Vatican News
RELIGIA

15. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki – męczennika komunizmu

6 czerwca 2025
fot. archiwum RDN
RELIGIA

Zmarł śp. ks. mgr Stanisław Poręba

5 czerwca 2025
20230521 145910 scaled 1 750x536 1
AKTUALNOŚCI

LSO jedzie do Pasierbca

5 czerwca 2025
stary sacz
AKTUALNOŚCI

Samorządowcy potrzebują wartości katolickich i wsparcia duchowego [ZDJĘCIA]

5 czerwca 2025

NAJNOWSZE

fot. sandecja.pl

Porażka na koniec sezonu. Sandecja Nowy Sącz żegna się z III ligą

14:02

Nowy Sącz: Przez kilka godzin zjazd z ul. Barbackiego zostanie zamknięty. Powodem roboty gwarancyjne

14:02

Wotum zaufania jako test lojalności? Poseł Kaczmarczyk: 'Wątpię w poważną rekonstrukcję’

14:02

Sąsiedzi przerażeni tragedią w bloku – w weekend znaleziono ciało 26-latki

14:02

Echa kontrowersyjnego komentarza nauczycielki. Radny składa wniosek do komisji

14:02

Stary Sącz: Budowa orbisfery już się rozpoczęła [WIDEO]

12:12

Wyjątkowy pomnik upamiętni pierwszych więźniów Auschwitz. Ma mieć 100 metrów długości

12:12

Wielki sukces młodych piłkarek. UKS Trójka Staszkówka Jelna z mistrzostwem Polski

12:12

Termalica zacznie sezon od wyjazdów. Poznaliśmy terminarz meczów Ekstraklasy

11:11

Remont dwóch mostów zamiast jednego – powiat wykorzysta oszczędności z przetargu

11:11

NIE PRZEGAP

sor limanowa szlaban

Kierowcy blokowali przejazd karetkom. Przed SOR-em w Limanowej pojawił się szlaban [ZDJĘCIA]

29 maja 2025
witacz lososina dolna 4

Kierowców witają nowe tablice informacyjne [ZDJĘCIA]

26 maja 2025
b IMG 9309

Nocne próby sportowe – XI Tarnowski Rajd Pojazdów Zabytkowych [30.05.2025]

30 maja 2025
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj