– Potrzebujemy wiary, potrzebujemy takiego przyjaciela jakim jest Jezus, żeby w obliczu takiej tragedii jakim jest strata dziecka, próbować zrozumieć to co się stało i normalnie żyć – mówił bp Artur Ważny podczas Mszy świętej poprzedzającej pochówek dzieci utraconych.
107 dzieci, które zmarły przed narodzeniem pochowano we wspólnym grobowcu na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach, gdzie znajduje się Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Podczas uroczystości odczytano także imiona dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Rodzice przynieśli kwiaty, maskotki i znicze. Do grobu, razem z urną, złożone zostały kartki z imionami dzieci.
– To był taki dzień, który zmienił wszystko. Śmierć dziecka jest ogromną stratą i nie życzę tego nikomu. Ten dzień upamiętnia te dzieci. Musiałam tu być. – Przyszłam pożegnać wnuczkę. Moja córka poroniła i jesteśmy tu. – Ja mam dzieci w Anglii pochowane i przychodzę tutaj jak tylko mogę. – Wciąż dużo potrzeba, żeby takie uroczystości się odbywały, bo to jest szukanie swojej drogi i nadziei. Ta droga jest bardzo trudna, ale trzeba ją przejść, żeby dojść na końcu do tej nadziei, która pozwala nam żyć
– mówili uczestnicy uroczystości.
Jak podkreśla bp Artur Ważny, ta uroczystość pozwala rodzicom zamknąć etap żałoby.
– To jest przejmujące, że widzimy jak głęboko są zakopane różnego rodzaju groby w sercach rodziców, którzy przez wiele lat nie wiedzieli co zrobić z tą stratą, której doświadczyli. Dzisiaj słyszeliśmy nawet 1945 rok. Te dzieci są utracone, ale przez pogrzeb, przez spotkanie się z nimi na nowo są oddawane matce czy ojcu ale już inaczej, jako ktoś kto ma twarz, kto ma imię i kto ufamy, że jest szczęśliwy i może się kontaktować z rodzicami w innym wymiarze właśnie pełnym wiary, miłości i nadziei.
Jak dodaje wiceprezes Fundacji Opes139 Anna Kościółek, to czas szczególnej pamięci dla tych, którzy doświadczyli straty dziecka.
– Jest to bardzo ważna uroczystość. Przed Mszą świętą zbieraliśmy jeszcze imiona, które rodzice dopisywali, bo wcześniej nie mogli. Była pani, która zapisała dwójkę swoich synków, było to z lat siedemdziesiątych. Ze łzami w oczach, była bardzo wzruszona. Takie sytuacje potwierdzają, że warto każdego roku organizować to wydarzenie, warto wspierać rodziców.
15 października obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego. Organizatorem uroczystości była Fundacja Opes 139.
Koszt pochówku został pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.