Na ponad 40 milionów złotych oszacowano straty w powiecie tarnowskim po sierpniowych ulewach. Jak mówi starosta Roman Łucarz, ucierpiała przede wszystkim infrastruktura drogowa.
Intensywne opady deszczu spowodowały, że niewielkie na co dzień potoczki zamieniły się w rwące rzeki i zabierały wszystko, co napotkały na swojej drodze.
W tej chwili specjalna komisja weryfikuje zgłoszone wnioski.
– W sumie zgłosiliśmy straty na ponad 40 mln złotych. To są potężne straty. Starty w drogownictwie mamy największe, bo spływająca woda z gór powoduje duże wyrwy w jezdni, począwszy od Ryglic, a kończąc na Szerzynach, Ciężkowicach, a więc cała południowa część powiatu tarnowskiego została zgłoszona. W tej chwili jesteśmy na etapie oceny przez komisję. Wczoraj komisja po raz pierwszy przyjechała i oceniała połowę tych strat, które zgłosiliśmy, dzisiaj ocenia drugą połowę i prawdopodobnie jutro będę podpisywał protokół. Z tego co wiem większość tych start została zaakceptowana.
Starosta liczy, że wojewoda niebawem ogłosi nabór wniosków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W tym programie powiat mógłby liczyć na 80 procent dofinansowania.
W gminie Ryglice naprawa zniszczeń będzie kosztowała 10 milionów złotych. Tu także głównie ucierpiały drogi. Straty mieszkańców są nieco mniejsze, choć woda wdarła się do kilku domów.
– My również ponieśliśmy ogromne straty, na ponad 10 milionów złotych. Gminę mamy położoną na terenie pagórkowatym, większość dróg żwirowych i ten żwir po prostu zjechał do rowów. Musieliśmy uruchomić rezerwę kryzysową, i z tej rezerwy zakupiliśmy kamień i w tej chwili uzupełniamy pobocza na drogach gminnych. A dziś z panem starostą odwiedzimy kolejne miejsce, i będziemy się zastanawiać jak rozwiązać kolejny problem, ponieważ woda z drogi gminnej zalewa nam trzy gospodarstwa. Chcemy przeprowadzić tą wodę przez drogę powiatową bezpośrednio do rzeki
– mówił burmistrz Paweł Augustyn.
Na razie nie wiadomo kiedy powiat tarnowski otrzyma pieniądze na nowe nawierzchnie dróg. Starosta zapewnia, że w tej chwili prowadzone są bieżące naprawy, czyli czyszczenie rowów, wyrównywanie poboczy i łatanie dziur, tak aby umożliwić mieszkańcom przejazd i dojazd do domów.