Lekarze z Polski ratują życie matek i dzieci w Afryce. W Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej pracuje zespół medyczny wolontariuszy z Poznania. To dwie lekarki ginekolożki i specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Projekt wspiera także diecezja tarnowska. Misji lekarzy ginekologów pobłogosławił papież Franciszek na audiencji 10 maja.
Koordynatorką wyjazdu jest Izabela Cywa z Krynicy-Zdroju. Była ona dyrektorem tego szpitala w latach 2012-2017.
– Wolontariusze wykonują operacje – to niejednokrotnie zabiegi medyczne ratujące życie dziecka i matki. Leki oraz sprzęt niezbędny do operacji lekarze zabrali ze sobą z Polski – mówi dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej ks. Krzysztof Czermak.
– Po zdiagnozowaniu kobiet, dziennie lekarze wykonują trzy operacje ginekologiczne. Usuwają m.in. guzy macicy. To także pomoc pacjentkom, które są w ciąży, w trakcie której dochodzi do powikłań. Ponadto pracy polskich lekarzy przypatruje się miejscowy personel, który nabywa doświadczenia w tym względzie, wykonując pod ich okiem interwencje chirurgiczne.
Projekt jest finansowany głównie przez diecezję tarnowską a materialnie uczestniczy w nim Fundacja 'Redemptoris Missio’ z Poznania oraz osoby, które odpowiedziały przez zbiórkę ogłoszoną w sieci.
Do końca maja w Afryce będą pracować lekarki dr n. med. Anna Paczkowska i dr n. med. Martyna Siąkowska oraz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii lek. med. Radosław Sońta.
W Republice Środkowoafrykańskiej żyją prawie 3 miliony kobiet, a 99% z nich jest pozbawiona jakiejkolwiek opieki medycznej.
Kobiety często umierają przy porodach z powodu bardzo błahych schorzeń, z którymi medycyna europejska radzi sobie od kilkudziesięciu lat. W całej Republice Środkowoafrykańskiej jest jedynie 16 ginekologów.
Republika Środkowoafrykańska jest jednym z najuboższych państw świata, a od kilku lat, m.in. diecezja Bouar, gdzie biskupem jest tarnowski ksiądz Mirosław Gucwa, kontrolowana jest przez rebeliantów.
Do chwili obecnej diecezja tarnowska, dzięki kolędnikom misyjnym, na wybudowanie i prowadzenie szpitala w Bagandou przekazała 5 mln 350 tys. zł.