Właściwy dobór butów do biegania to fundamentalny krok w kierunku zdrowego i efektywnego treningu. Obuwie jest w każdym sporcie najważniejszym narzędziem, dlatego czasem taka decyzja może być niezwykle trudna, jeśli nie wiemy, na jakich kryteriach skupić naszą uwagę.
Po jakiej nawierzchni biegam na co dzień?
To kluczowe pytanie powinno pojawić się w naszej głowie na samym początku. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, warto przeanalizować dostępne trasy w okolicy. Na tej podstawie stwierdzisz, czy spełniają one Twoje wymagania, a tym samym łatwiej określisz typ podłoża, po jakim najczęściej będziesz się poruszać. Pierwszym z rodzajów dostępnych na rynku są klasyczne buty damskie sportowe, które świetnie sprawdzą się na twardych powierzchniach, takich jak asfalt, beton czy ubite parkowe ścieżki. Odznaczają się szczególną elastycznością oraz bardzo dobrą amortyzacją. Ponadto mają lekkie, a co najważniejsze – przewiewne cholewki, dzięki czemu szybko schną i zapewniają skuteczną wentylację.
Drugim rodzajem obuwia do biegania są buty trekkingowe. Idealnie sprawdzają się na bardziej wymagających ścieżkach górskich i leśnych. Ich główny atut to agresywna oraz dobrze zabezpieczona podeszwa. Ma ona zapewniać właściwą trakcję w rozmaitych możliwych warunkach. Dodatkowo często wyposaża się je w systemy wspierające poruszanie się po skalistych terenach. Mogą również zabezpieczać w trakcie pokonywania błotnistych i grząskich fragmentów trasy. warto zwrócić także uwagę na jakość materiału, z jakiego zazwyczaj się je wykonuje. Dzięki temu, że są odporne na działanie czynników zewnętrznych, chronią także nasze stopy oraz palce przed obijaniem podczas przypadkowych uderzeń o korzenie lub kamienie.
Lżejsze czy cięższe modele?
To zagadnienie warto potraktować z naukowego punktu widzenia. Otóż im lżejszy but, tym mniej energii należy zużyć, aby wprawić go w ruch. Niestety maksymalna redukcja masy obuwia do biegania zazwyczaj wiąże się z utratą zarówno wygody, stabilności, jak i ochrony. Z tego powodu przy wyborze najlepiej skupić się na modelach spełniających wszystkie cztery kryteria. Tutaj ważnym czynnikiem będzie również wodoodporność oraz szybkość wysychania. obuwie wykonane z materiałów, które wchłaniają wilgoć, a dosuszenie ich wymaga pełnego cyklu w suszarce, w trakcie biegania w deszczowe dni staną się nie tylko niewygodne, ale także z każdym kilometrem cięższe z powodu wsiąkającej wody.
Rozmiar buta – tego nie warto lekceważyć
Odpowiedni rozmiar buta to klucz do sukcesu. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że po pierwszym treningu zrezygnujesz z tego sportu, jakim jest bieganie. Ponadto zadbasz o zdrowie swoich stóp, tym samym unikniesz późniejszych wizyt u podologa. Aby dopasować rozmiar buta do stopy, należy wziąć pod uwagę zarówno długość stopy, jak i jej szerokość. Często spotkamy się właśnie z węższymi modelami, więc dobrym rozwiązaniem może być przymierzenie obuwia o rozmiar większego, niż to wynika z podjętej miary.