We wtorek (13.12) mogą zadecydować się losy ministra Zbigniewa Ziobry i całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności i odwołaniu szefa Solidarnej Polski z funkcji ministra sprawiedliwości.
Poseł Solidarnej Polski i były wiceminister Rolnictwa Norbert Kaczmarczyk na antenie RDN Małopolska wyraził nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwość okaże się lojalnym partnerem i dotrzyma umowy koalicyjnej, głosując przeciw wotum.
– Z różnych artykułów i wypowiedzi wynika, że Zjednoczona Prawica chce obronić ministra Zbigniewa Ziobro, ponieważ jest to bardzo istotna postać w koalicji. Jest przewodniczącym Solidarnej Polski, która współtworzy Zjednoczoną Prawicę. Dlatego mam nadzieję, że to się wydarzy. Minister Ziobro od lat powtarza sceptycyzm wobec pewnych kwestii związanych z warunkowością w Unii Europejskiej i przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy. Natomiast widać w obozie rządzącym pewne różnice zdań.
Jednym z ostatnich przykładów pokazujących pewne rozłamy w Zjednoczonej Prawicy może być głosowanie nad zmianą ustawy o notariacie. Projekt przedstawiony przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro został odrzucony w całości po tym, jak aż 14 posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu.
Zdaniem byłego wiceministra rolnictwa, za pogarszające się relacje w koalicji rządzącej głównie odpowiada opozycja, która w ten sposób chce zniszczyć Zjednoczoną Prawicę.
– Trwa salamizacja Zjednoczonej Prawicy. Proszę sobie przypomnieć sytuację Porozumienia Jarosława Gowina, rozczłonkowanie tego ugrupowania, potem kolejne mikrougrupowania, które powstały z tej partii. Elity brukselskie razem z Donaldem Tuskiem na czele uznały, że Zjednoczona Prawica jest na tyle silna, że obywatele ufają temu projektowi i chcą głosować na całość. Nie udało się straszyć PiS-em, ani obciachem, który z tego tytułu wynika, że ktoś głosuje na Zjednoczoną Prawicę. Nie udało odwrócić się tendencji wśród obywateli, więc stwierdzono, że będą kłócić Zjednoczoną Prawicę od wewnątrz i to jest kolejny tego typu element.
W nocy z poniedziałku na wtorek członkowie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, po burzliwej dyskusji, negatywnie zaopiniowali wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. 15 posłów sprzeciwiło się pomysłowi wotum, z kolei 13 parlamentarzystów było za.
Czy Zbigniew Ziobro pozostanie na stanowisku ministra sprawiedliwości? Głosowanie w tej kwestii ma odbyć się we wtorek w godzinach wieczornych.