Zaburzenia w oddychaniu, duszności, ogólne osłabienie organizmu, ciągłe uczucie zmęczenia. Coraz więcej osób, które przeszły chorobę COVID-19, skarży się na pochorobowe powikłania – mówił w programie Bez Skierowania fizjoterapeuta Arkadiusz Kabat.
Kierownik Działu Fizjoterapii w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie zwraca uwagę, że problemy mogą pojawić się nawet dwa miesiące po przebyciu infekcji koronawirusa dlatego warto zwrócić uwagę na niepokojące sygnały.
– Będą to problemy takie, z którymi do tej pory pacjenci się nie spotykali. Czynności, które do tej pory danej osobie nie sprawiały problemu, jak np. wejście po schodach, proste czynności wykonywane codziennie w domu nagle stają się problemem, nagle pojawia się zadyszka, dodatkowo mogą być bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów. Takie objawy mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z powikłaniami po chorobie Covid-19. Coraz więcej osób, które przechorowały covid zgłasza się z powikłaniami pochorobowymi. Przeważnie są to problemy z oddychaniem, duszności, ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie.
Fizjoterapeuta zwraca uwagę, że w powrocie do zdrowia dużą rolę odgrywa rehabilitacja. Nawet proste ćwiczenia wykonywane w domu mogą przynieść znaczną poprawę zdrowia i samopoczucia.
Osoby, które przeszły covidowe zapalenie płuc i miały duszności powinny ćwiczyć oddech.
– Przy problemach z oddychaniem, często jest też takie uczucie duszności, przede wszystkim pacjenci powinni nauczyć się oddychać torem przeponowym. Jak to zrobić? Wystarczy położyć jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Robiąc wdech nosem, a wydech ustami, skupić się na tym żeby klatka piersiowa była nieruchomo, a brzuch pracował. Kilka powtórzeń można śmiało sobie zrobić.
W odzyskaniu węchu, ważny jest tzw. trening węchowy.
– Polega on na tym, że dostarczamy pacjentowi mocne wrażenia zapachowe. Tutaj stosuje się cztery zapachy takie intensywne: pomarańczy, róży, eukaliptusa i goździka. Trening polega na tym, że dwa razy dziennie wąchamy te zapachy przez kilka minut. I wyobrażamy sobie ten zapach, wyobrażamy sobie co wąchamy. Tu niestety musimy uzbroić się w cierpliwość i ten trening powtarzać.
W przypadku tzw. mgły pocovidowej, czyli problemów z pamięcią czy koncentracją, pomagają zarówno ćwiczenia fizyczne jak i umysłowe: czytanie, rozwiązywanie krzyżówek czy łamigłówek.
Arkadiusz Kabat podkreśla, że nawet niewielki wysiłek fizyczny jak spacery czy marsz w miejscu lub jazda na rowerku stacjonarnym, w dłuższej perspektywie przynoszą spektakularne efekty.
Specjalista podkreśla, że ćwiczenia ruchowe powinniśmy wykonywać dwa, trzy razy w tygodniu przez kilkadziesiąt minut.