Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii większość osób dotkniętych tą autoimmunologiczną chorobą ośrodkowego układu nerwowego nie pyta lekarzy podczas wizyty o podstawowe informacje związane z problemami, jakie niesie choroba.
Jednym z powodów jest brak na to czasu podczas wizyty u specjalisty.
Z ankiety wynika, że jedynie 30 procent chorych nie ma barier w komunikacjach z lekarzem.
– Kampania ma na celu zachęcenie osób chorujących na stwardnienie rozsiane do inicjowania dialogu z lekarzem na temat swojej choroby, bo dobra komunikacja ma kluczowe znaczenie w podejmowaniu decyzji terapeutycznych i dotyczących codziennego życia z chorobą – mówi sekretarz generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Dominika Czarnota-Szałkowska.
SM, czyli stwardnienie rozsiane to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce choruje na nie około 50 tysięcy osób, głównie w wieku między 20 a 40. rokiem życia.
Do dzisiaj nie rozpoznano przyczyn ujawniania choroby. Niestety objawy choroby często są bagatelizowane. Do częściej spotykanych objawów należą m.in. zmęczenie, osłabienie, zaburzenia równowagi i zawroty głowy, mrowienie i drętwienie, sztywność i skurcze mięśni czy problemy ze wzrokiem.