Ponad 6300 egzaminów teoretycznych na wszystkie kategorie prawa jazdy i prawie 12 000 sprawdzianów praktycznych – tyle egzaminów w pierwszym półroczu tego roku przeprowadził Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie.
Dyrektor MORD-u w Tarnowie, Paweł Gurgul nie kryje zadowolenia z osiągniętych wyników, choć jak sam przyznaje, ubiegły rok, ze względu na pandemię, nie może być do końca miarodajny.
– Ostatnie pół roku było dość dobre dla naszego ośrodka. Zwłaszcza, jeżeli porównamy je do poprzedniego roku. Należy jednak pamiętać, że pierwsza połowa 2020 roku była dla nas najgorszym okresem w historii. Przez pandemię byliśmy zamknięci na dwa miesiące i nie przychodziły do nas osoby, które chciały zdać egzamin – mówi.
W porównaniu do roku 2019, wyniki za pierwsze półrocze wyglądają obiecująco. Związane to jest z faktem, że duża liczba zdających postanowiła przeczekać pandemiczny rok i zgłosić się na egzamin, gdy obostrzenia będą mniejsze.
Zdawalność przy pierwszym podejściu od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie – ok. 40%. W 2020 roku co prawda wynik był nieco wyższy, ale jak przekonuje dyrektor MORD-u, związane było to z faktem, że mniej osób podchodziło do egzaminu.
Na egzamin do tarnowskiego MORD-u coraz częściej zgłaszają się osoby nie tylko z regionu, ale również z całej Małopolski.
– Do tej pory głównie zgłaszały się do nas osoby z subregionu tarnowskiego, ale od pewnego czasu się to zmieniło. Ostatnio zauważyliśmy, że mamy coraz więcej osób z zachodniej Małopolski. Spowodowane to jest tym, że mamy krótsze okresy oczekiwania na egzamin. W tej chwili na egzamin teoretyczny czeka się do tygodnia, natomiast na praktyczny maksymalnie dwa tygodnie bez względu na kategorię – mówi Gurgul.
Jakie kategorie cieszą się największym zainteresowaniem? Niekwestionowanym liderem są egzaminy na samochód osobowy (5 tys. egzaminów teoretycznych i ponad 9 tys. praktycznych), natomiast z roku na rok coraz więcej osób chce posiadać prawo jazdy na motor. Z kolei coraz mniejsze zainteresowanie jest na samochody ciężarowe.
Egzaminy na prawo jazdy w dalszym ciągu odbywają się w reżimie sanitarnym.