Sport nie jest zarezerwowany tylko dla ludzi młodych – przekonują specjaliści.
– Aktywność fizyczna u osób po pięćdziesiątym roku życia jest niezwykle ważna dla zachowania dobrego zdrowia i kondycji – powiedziała w programie Bez Skierowania lekarz Marta Owczyńska.
Na antenie RDN tłumaczyła, że regularne ćwiczenia odgrywają istotną rolę w zapobieganiu niepełnosprawności i licznych chorób.
– Jest to ważne, żeby zapobiec wielu schorzeniom związanym z wiekiem jak: cukrzyca, osteoporoza, otyłość, nadciśnienie, choroba wieńcowa. Jest to o tyle istotne, że modyfikuje to postępujący proces starzenia się. Jest ważny dlatego, że zdolność nasza związana z siłą mięśniową, zdolnością aerobową, czyli tlenową ulega osłabieniu. W związku z tym ten wysiłek fizyczny, styl życia, dieta, sport mają niesamowite znaczenie. Można zwolnić te zmiany.
Jak dodaje lekarz Marta Owczyńska, treningi należy rozpocząć od powolnego wdrażania ćwiczeń i przyzwyczajania ciała do ruchu. Zbyt szybko rozpoczęty, intensywny wysiłek fizyczny wyrządzi więcej szkody niż korzyści.
Osoby po pięćdziesiątym roku życia powinny uprawiać sport 2-3 razy w tygodniu, przez około trzydzieści minut – to w zupełności wystarczy, aby na długo zachować dobre zdrowie i kondycję. W ciągu tygodnia warto znaleźć czas zarówno na ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe, jak i na odprężające rozciąganie.
Cała rozmowa z Martą Owczyńską w zakładce Audycje/Bez Skierowania: