Według pierwotnych planów Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci miało być otwarte jeszcze w 2020 roku. Wykonawca ma jednak ponad półroczne opóźnienie w oddaniu obiektu do użytku.
Obecnie w zmodernizowanym budynku Izby Pamięci Armii Krajowej wraz z dawną Wartownią stanowiących część dawnego kompleksu koszarowego przy ul. Mościckiego 29 w Tarnowie, trwają prace nad montażem gablot i przygotowaniem sal ekspozycyjnych.
Dopiero po ich zakończeniu do Muzeum zostaną przewiezione wszystkie eksponaty.
– Sądzę, że do końca kwietnia ta inwestycja zostanie zakończona i będziemy mogli dokonać ostatecznego odbioru. Natomiast z samym otwarciem, mówię o tym zdecydowanie, będziemy czekać, aż będzie możliwość zorganizowania jakiejś większej uroczystości. Jest to muzeum poświęcone ważnej grupie osób, żołnierzom Armii Krajowej, a środowiska kombatanckie są bardzo mocno zaangażowane w tworzenie tego muzeum, więc chciałbym, żeby oni uczestniczyli w tych uroczystościach. A pewnie nie stanie się to wcześniej jak latem, czyli lipiec i to jest najwcześniejszy termin, jaki przewiduję na otwarcie tego muzeum – mówi Kazimierz Kurczab pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Część rekwizytów, które znajdą się w muzeum, w tym broń czy mundury, przekazały placówce tarnowskie środowiska kombatanckie.
Sale wyposażone będą także w plansze tematyczne i eksponaty. Zwiedzającym będzie towarzyszyć muzyka, będą mogli także obejrzeć krótkometrażowe filmy.
– Będzie to muzeum podobne do Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Kazimierz Kurczab.
– Będzie to przejście przez kilka etapów, począwszy od czasów bezpośrednio przed wybuchem drugiej wojny światowej, to czas związany z tradycjami dwóch pułków tarnowskich. Kolejne, to sama okupacja związana z holokaustem i obozami koncentracyjnymi, z konspiracją na tym terenie – chociażby akcja Trzeci Most. No i oczywiście kończy się na tym okresie powojennym, kiedy działa podziemie antykomunistyczne.
Całkowita wartość tego projektu to niemal 3,5 miliona złotych.