2 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Celem jest budowanie świadomości autyzmu i akceptacji dla osób w spektrum oraz zwrócenie uwagi na historie, z jakimi mierzą się każdego dnia.
Tymczasem w społeczeństwie wciąż funkcjonuje wiele mitów na temat autyzmu. – I właśnie te stereotypy mogą być bardzo krzywdzące dla osób z autyzmem i ich bliskich – zwracała uwagę w programie Bez Skierowania, terapeutka autyzmu Natalia Łakawska-Kozioł.
– Bardzo często widząc dziecko, które zachowuje się nieco odmiennie, które krzyczy – zachowuje się inaczej niż my byśmy tego oczekiwali – bardzo łatwo przykleja się takiemu dziecku etykietkę, że to jest niegrzeczne dziecko, że to jest dziecko, które przeszkadza, że to jest dziecko niewychowane. A to nie jest prawda, ponieważ bardzo często, oprócz tego że dziecko ma zaburzenia ze spektrum autyzmu, to ma również zaburzenia integracji sensorycznej, np. zapach przeszkadza, przeszkadza nadmierny hałas, przeszkadza nawet wysokość dźwięku. Wtedy takie dziecko odczuwa niesamowity dyskomfort i stąd również pojawienie się takich zachowań.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób.
Natalia Łakawska-Kozioł zwracała uwagę, że autyzm to nie choroba, dlatego nie można go wyleczyć, ale dzięki terapii można osiągnąć bardzo dobre efekty, dzięki którym takie osoby mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
Kluczowa jest jednak wczesna diagnoza. Uwagę rodziców powinny zwrócić m.in. unikanie kontaktu wzrokowego, niechęć do nawiązywania kontaktów z innymi rówieśnikami, brak reakcji na imię, czy brak gaworzenia przez niemowlę.
Charakterystycznym motywem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. 2 kwietnia, wiele ważnych budynków w Polsce podświetlonych na niebiesko.
Ciekawą inicjatywą są też tzw. Ciche Godziny w sieciach handlowych. To czas, kiedy wyłączana jest głośna muzyka, a światło zostaje przyciemnione. W ten sposób tworzy się komfortowe warunki dla osób szczególnie wrażliwych na bodźce ze świata.
Cała rozmowa w audycji Bez Skierowania: